Podczas spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce i życia w Toruniu Życie kampusu

Wielokulturowy kampus

152 studentów i studentek z 28 krajów rozpoczyna swoją przygodę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w pierwszym semestrze roku akademickiego 2024/2025 w ramach programu Erasmus+. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zorganizował dla nich Tydzień Orientacyjny.

Tydzień Orientacyjny to wydarzenie dla osób z zagranicy, które zdecydowały się na wymianę studencką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program wypełniony jest wykładami i warsztatami interkulturowymi. Podczas spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce i życia w Toruniu. To także okazja do międzynarodowej integracji.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika wybrali kandydaci i kandydatki z całego świata. Najliczniejszą reprezentację stanowią obywatele Hiszpanii – w tym semestrze do Torunia i Bydgoszczy przyjedzie 45 osób z tego kraju. UMK wybrało również 40 obywateli Turcji. Do grupy dołączyli także studenci i studentki z Azji oraz Afryki, m.in.: Azerbejdżanu, Maroka, Egiptu, Malezji, Indonezji, Kirgistanu oraz Sri Lanki.

Na wymianę w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjedzie 152 studentów i studentek z 28 krajów

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się w poniedziałek 23 września Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Tego dnia studentki i studenci z Torunia i Collegium Medicum w Bydgoszczy posłuchają o zasadach savoir-vivre panujących na naszej uczelni, o których opowie dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Następnie rozmowy skoncentrują się na stereotypach dotyczących Polski i Polaków. Po krótkiej przerwie na lunch, składający się z tradycyjnych dań polskich - pierogów i barszczu, w życie kulturalne naszego miasta wprowadzi studentów Alicja Grajek, kierowniczka Działu Organizacji Wydarzeń w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. Organizacja Erasmus Student Network Toruń zadba natomiast o dobrą orientację w toruńskim kampusie.

Na kolejne dni przewidziano wiele atrakcji, m.in. krótki kurs języka polskiego, warsztaty interkulturowe z dr Lidią Chylewską-Barakat z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz ćwiczenia integracyjne "Meeting Otherness" z Renatą Lesner-Szwarc. Wszystkie spotkania będą odbywać się w małych grupach, dzięki czemu uczestnicy i uczestniczki mają szansę lepiej się poznać. Każda z nich będzie miała także swojego patrona: Mikołaja Kopernika, Zdzisława Beksińskiego, Wisławę Szymborską, Fryderyka Chopina oraz Marię Skłodowską-Curie. Pozwoli to na przybliżenie studentom i studentkom z innych krajów sylwetek najbardziej rozpoznawalnych uczonych i artystów w Polsce.

Podczas Tygodnia Orientacyjnego nie zabranie także ruchu – obowiązkowym punktem w harmonogramie będą warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorkę Katarzynę Kostańską-Maziarz. Będą one organizowane w ramach projektu "Aktywne Lato Akademickie" i finansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Dzięki temu projektowi studenci będą mieli także możliwość wziąć udział w warsztatach piernikarskich w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz uczestniczyć w seansie filmowym w Od Nowie.

Studenci i studentki z zagranicy, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, poznają toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami. Główna część Tygodnia Orientacyjnego zakończy się 1 października.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Noc pełna nauki

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Urodziny Obserwatorium Astronomicznego