Wierni kopernikańskiej tradycji
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Torunia zorganizowanej z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika doceniono osoby i instytucje, które szczególnie przyczyniają się do promocji tradycji kopernikańskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz troje profesorów z naszej uczelni.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jedną pięciu toruńskich instytucji docenionych za wieloletnią aktywność miastotwórczą. Medal z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego odebrał Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
- Znaczenie Mikołaja Kopernika wynika w oczywisty sposób z jego największego dzieła, będącego zarazem jednym z największych przejawów ludzkiego geniuszu w całej historii cywilizacji - podkreślił w swoim wystąpieniu dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK, przewodniczący Rady Miasta Torunia. - Mikołaj Kopernik podejmował liczne działania na rzecz swojego otoczenia, z których każde zasługuje na pamięć i szacunek, zachował głęboką lojalność wobec swojej ojczyzny, zwłaszcza tej małej, której poświecił większość swojego życia, był wzorem cnót i wartości cennych także w naszych czasach. Cieszył się szacunkiem współczesnych nie jako wielki astronom, lecz jako prawy i sumienny człowiek.
Ponadto uhonorowano medalem troje naukowców z UMK:
- prof. Teresę Borawską - znawczynię czasów Kopernika oraz autorkę wielu prac poświęconych kulturze średniowiecza i czasów nowożytnych Pomorza i Warmii ze szczególnym uwzględnieniem środowiska Kopernika oraz recepcji jego teorii. Swoją pracę habilitacyjną poświęciła życiu umysłowemu na Warmii w czasach Mikołaja Kopernika. Jest współautorką obszernej monografii pt. "Mikołaj Kopernik i jego świat. Środowisko. Przyjaciele. Echa wielkiego odkrycia", która w 2015 r. została uznana przez kapitułę Nagrody im. Jana Jędrzejewicza za najlepszą polskojęzyczną książkę poświęconą historii nauki i techniki.
- prof. Janusza Małłka - wybitnego toruńskiego historyka i znawcę dziejów Prus Książęcych i Królewskich, pierwszego dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK. Bibliografia prof. Małłka zawiera 550 pozycji: książek, artykułów i recenzji, w tym rozprawę "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu".
- prof. Krzysztofa Mikulskiego - przewodniczącego Rady Programowej portalu naukowego Nicolaus Copernicus Thorunensis, dyrektora Centrum Badań Koperniksńskich UMK. Prof. Mikulski jest wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Torunia. Wśród jego publikacji można znaleźć rozprawę pt. "Przestrzeń i społeczeństwo Torunia od końca XIV do początku XVIII wieku" oraz opracowanie "Mikołaj Kopernik - środowisko społeczne, pochodzenie i młodość".
Lista wszystkich laureatów medalu
Medal został zaprojektowany przez profesor Alicję Majewską: toruńską mistrzynię medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego, związaną z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na awersie medalu znajdują się: napis "Mikołaj Kopernik", portret astronoma, zarys kręgów planetarnych z Ziemią oraz daty "1473-2023". Na rewersie umieszczono: personifikowane Słońce ponad panoramą toruńskiej starówki, napisy "Toruń" oraz "550", a także kręgi planetarne z Merkurym, Wenus i Ziemią.