Woda w trybie eko

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rezygnuje z zakupu butelkowanej wody. W uczelnianych budynkach zostaną zainstalowane specjalne filtry i krany z wodą pitną.

Wypicie półlitrowej butelki wody zajmuje maksymalnie kilka minut, tymczasem plastik użyty do produkcji opakowania może rozkładać się nawet 1000 lat. Organizacje ekologiczne szacują, że ludzie co minutę kupują około miliona plastikowych butelek. Niestety tylko 10 proc. wyprodukowanego plastiku udaje się poddać recyklingowi, a ponieważ nie można poddawać go temu procesowi w nieskończoność, i tak w końcu trafia na wysypisko. Plastikowe odpady zalewają naszą planetę, szkodzą zdrowiu ludzi (zwłaszcza mikro- i nanoplastik, które jako zagrażające człowiekowi i innym żywym organizmom coraz częściej lądują pod lupą naukowców), potęgują niesprawiedliwość społeczną, niszczą bioróżnorodność i napędzają kryzys klimatyczny.

Kran do poboru wody pitnej, na pierwszym planie nieostre ujęcie butelki z logo UMK
W części toruńskiej UMK zostanie zainstalowanych 105 filtrów i kranów do poboru wody pitnej

Walkę z odpadami z tworzyw sztucznych podjęła m.in. Unia Europejska – w tzw. dyrektywie plastikowej wymaga od państw członkowskich stopniowej rezygnacji z niektórych produktów i opakowań.

W pierwszej kolejności z obiegu zniknęły plastikowe słomki i sztućce, od 1 stycznia br. opodatkowano plastikowe kubki i jednorazowe opakowania na żywność, a w przyszłym roku wejdzie obowiązek pobierania kaucji za plastikowe butelki i puszki.

W odpowiedzi na oczekiwania współczesnego świata, w trosce o środowisko naturalne i w związku z wejściem w życie kolejnego pakietu "dyrektywy plastikowej" UE, władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdecydowały o rezygnacji z zakupu butelkowanej wody. W części toruńskiej UMK w 23 lokalizacjach: na wydziałach i w budynkach administracji zostanie zainstalowanych 105 filtrów i kranów do poboru wody pitnej. Proces instalacji zajmie ok. dwóch miesięcy, towarzyszyć mu będzie stopniowe odchodzenie od zakupu wody w butelkach.

Zgrzewki z butelkowaną wodą pitną
Dzięki rezygnacji z zakupu butelkowanej wody UMK ograniczy zużycie plastiku o około jedną tonę rocznie

Szacunki – w oparciu o ubiegłoroczne dane – wskazują, że dzięki tej decyzji UMK ograniczy zużycie plastiku o ok. 22 tys. butelek o pojemności 1,5 litra oraz 15 tys. butelek o pojemności 0,5 litra rocznie. To ok. 1 tony odpadów.

Analogiczny proces będzie odbywać w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, które jest na etapie wyboru lokalizacji kranów w jednostkach.

Jako Uniwersytet mamy niezwykłą możliwość budowania lepszego świata, nie tylko poprzez nasze badania naukowe i kształcenie, lecz także poprzez odpowiedzialne zarządzanie – mówi prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym. - Rezygnacja z plastikowych butelek wymagać będzie od nas jedynie zmiany przyzwyczajeń, a warto robić wszystko, by ochronić planetę. Przy tym, woda dystrybuowana z użyciem tych nowych filtrów jest po prostu przepyszna! Jednocześnie warto przyjrzeć się codziennej pracy i poszukać rozwiązań świadczących o naszej trosce o środowisko, np. ograniczyć zużycie papieru czy plastikowych materiałów reklamowych.

Troska o środowisko naturalne została wpisana do Strategii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na lata 2021-2026. Władze uczelni zobowiązały się w niej m.in. do zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych oraz rozszerzenia dostępności architektonicznej i infrastruktury socjalnej zharmonizowanej z otoczeniem przyrodniczym. Uniwersytet zaangażował się też w upcykling. To forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. W ten sposób m.in. z banneru wiszącego na fasadzie auli UMK w czasie konserwacji panneau Stefana Knappa powstały torby, które trafiły do kolekcji materiałów promocyjnych uniwersytetu.

Zwycięskie pomysły na wolontariat

Wsparcie dla sportu akademickiego

Artykuł zawiera galerię

OZE na ratunek niszczonej planecie