Prof. dr hab. Maciej Wojtkowski pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN i Instytucie Fizyki UMK Zdjęcie portretowe prof. Wojtkowskiego, za nim widać aparaturę badawczą Nauki ścisłe

Wykład Jabłońskiego o nowych terapiach w okulistyce

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej organizuje XXXVII Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego – prelekcję naukową ku pamięci patrona toruńskich fizyków. W tym roku wykład pt. "Jak fizyka i technologia wspierają nowe terapie w okulistyce" wygłosi prof. dr hab. Maciej Wojtkowski.

Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się 22 lutego 2024 r. o godz. 17:15 w Instytucie Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5/7.

Interpretacja bodźców wzrokowych jest przeprowadzana przez mózg, ale opiera się na informacjach zarejestrowanych i wstępnie przetworzonych przez ludzką siatkówkę. Siatkówka jest wrażliwą na światło częścią oka i początkowym punktem fizjologicznej reakcji na światło. Jednocześnie narząd ten zbudowany jest z niezwykle cienkiej i delikatnej tkanki, która jest podatna na zmiany degeneracyjne związane ze starzeniem się, wadami genetycznymi, infekcjami czy wpływem środowiska. Zwyrodnienie siatkówki objawia się stopniowym obumieraniem komórek fotoreceptorowych i komórek nerwowych.

Przez tysiące lat istnienia cywilizacji ludzkiej poszukiwano skutecznych sposobów leczenia oka, stosując metody interwencyjne lub farmakologiczne. Jednak dopiero w ostatnich latach perspektywy na prawdziwy przełom w tej dziedzinie wzrosły dzięki poznaniu mechanizmów białkowych regulujących proces widzenia oraz coraz bardziej precyzyjnych narzędzi chirurgicznych pozwalających na minimalizację błędów ludzkich. Wprowadzenie nowych terapii łagodzących zmiany degeneracyjne siatkówki nie jest możliwe bez możliwości monitorowania jej funkcji. Pracownicy Międzynarodowego Centrum Badań Oka zajmują się rozwojem nowych technologii zapewniających nieinwazyjne i wygodne dla pacjenta pozyskiwanie informacji obrazowych o funkcjonowaniu siatkówki. Technologie te są kluczowe dla szybkiego wdrażania nowych terapii, również tych, które będą leczyć z wrodzonej ślepoty czy też chorób oka związanych z wiekiem.

Aleksander Jabłoński (1898-1980) jest patronem toruńskich fizyków. Był pierwszym profesorem fizyki, a dodatkowo dydaktykiem i organizatorem badań w tej dziedzinie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłady jego imienia są organizowane od 1988 r. w rocznicę urodzin prof. Jabłońskiego i są dorocznym świętem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Wcześniejsze Wykłady im. Aleksandra Jabłońskiego

Święto Uniwersytetu 2024