Nauki ścisłe

Wynalazcy z UMK nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków

— Piotr Kamedulski
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
mgr Piotr Kamedulski i prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz
fot. Andrzej Romański

Złoty medal na XIV Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2020 w Warszawie otrzymał wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Chemii UMK pt. „Sposób otrzymywania trójwymiarowych róż grafenowych”. Autorami wynalazku są: mgr Piotr Kamedulski; mgr Wojciech Zieliński, lic. Paweł Nowak (student) oraz prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz. Prezentacja wynalazku była nagrodą za otrzymane wyróżnienie w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Przedmiotem wynalazku naukowców z UMK jest bezolejowa i bezlaserowa metoda otrzymywania róż grafenowych z wykorzystaniem wodnych zawiesin powszechnie dostępnego grafitu. Proponowany materiał może pozwolić na udoskonalenie procesu generowania energii elektrycznej w superkondensatorach, ogniwach paliwowych czy ogniwach fotowoltaicznych. Wysokie przewodnictwo grafenu, zarówno cieplne jak i elektryczne, może spowodować, że w przyszłości materiał ten zastąpi krzem w elektronice, co umożliwi dalszą miniaturyzację sprzętu elektronicznego.

To kolejny sukces zespołu. Przypomnijmy, że zespół zdobył już złoty medal na Międzynarodowych Targach iENA 2019 w Norymberdze, złoty medal na Targach INTARG 2020 w Katowicach, złoty medal oraz nagrodę specjalną na Targach ARCHIMEDES 2020 w Moskwie oraz srebrny medal na Międzynarodowych Targach KIDE 2019 w Tajwanie. Zespół został również wyróżniony w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Wynalazcy z ponad 25 państw świata zaprezentowali ok. 400 rozwiązań w 12 kategoriach. Innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Tegoroczna edycja Wystawy odbyła się wyłącznie w formie online z powodu dynamicznie rozwijającej się sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie.

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.