Mgr Kamil Bonna, prof. dr hab. Włodziław Duch i dr Karolina Finc Kolaż zdjęć portretowych mgr. Kamila Bonny, prof. Włodzisława Ducha i dr Karoliny Finc Nauki ścisłe

Wyróżnieni za pracę nad mózgiem

Troje kognitywistów z UMK: dr Karolina Finc, mgr Kamil Bonna i prof. dr hab. Włodzisław Duch otrzymało wyróżnienie w Konkursie Konorskiego, w którym nagradzani są autorzy najlepszych prac badawczych w dziedzinie neurobiologii.

Konkurs Konorskiego organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego. W tym roku przyznano nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia, w tym wyróżnienie za publikację "Dynamic reconfiguration of functional brain networks during working memory training" opublikowaną w prestiżowym czasopiśmie "Nature Communications" przez zespół z udziałem naukowców z UMK: dr Karoliny Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, mgr. Kamila Bonny z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych oraz prof. dr. hab. Włodzisława Ducha z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

- Celem naszych badań było poszerzenie wiedzy o tym, jak funkcjonalne sieci mózgu optymalizują swoją organizację w trakcie wykonywania zadania poznawczego o wzrastającym poziomie trudności oraz w jaki sposób ten wzorzec reorganizacji zmienia się w trakcie treningu poznawczego – mówi dr Finc.

Do badań użyto aparatury, w którą wyposażone jest ICNT UMK - w szczególności czynnościowego rezonansu magnetycznego (fMRI). Zespół naukowców przebadał 46 zdrowych ochotników. Aktywność ich mózgów sprawdzana była czterokrotnie pomiędzy okresami intensywnego treningu pamięci roboczej. Badania fMRI odbyły się przed treningiem oraz po dwóch, czterech i sześciu tygodniach jego trwania. Połowa badanych została poddana bardziej wymagającemu treningowi z wykorzystaniem zadań pamięciowych, kolejne zaś 23 osoby trenowały podobne zadania, ale na najniższym z możliwych poziomów trudności. Ich wyniki porównano.

- Zdobyta wiedza może przyczynić się do opracowania nowych metod pomiaru dynamiki zmian plastycznych mózgu, a w przyszłości też w lepszym dobraniu leków i terapii - informują naukowcy.

Więcej informacji

Nagroda Komitetu Neurobiologii PAN i Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego jest przyznawana za pojedynczą, recenzowaną publikację – pracę doświadczalną, kliniczną lub teoretyczną, wykonaną w największej mierze w Polsce, a opublikowaną w jednym z czołowych światowych czasopism naukowych. Istotnym kryterium przyznawania nagrody jest jakość czasopisma potwierdzona powszechnie przyjętymi wskaźnikami naukometrycznymi (Impact Factor, z uwzględnieniem specyfiki dziedziny).

Dynamiczny i elastyczny mózg

Mózg nas karze i nagradza

Kobiety w świecie techniki

Trzy starsze siostry Słońca z planetami