Wystawa fotografii "VOYAGER"

W środę 21 kwietnia w Galerii Dworzec Zachodni odbyło się otwarcie wystawy "VOYAGER". Fotografie, których autorem jest Marcin Mentel, można oglądać do 15 maja.

Wystawa została przygotowana tak, aby każdy, mimo obowiązującego zamknięcia galerii i muzeów, mógł zobaczyć wystawę na żywo, z bliska. Fotografie zostały umieszczone w szybach Galerii Dworzec Zachodni. Wystawa jest dostępna 24 godziny na dobę. Nocą prace są odpowiednio oświetlone. Taka koncepcja wystawy jest próbą wypełnienia pustki wynikającej z ograniczonego dostępu do kultury i sztuki. VOYAGER stwarza namiastkę normalności w klaustrofobicznych realiach pandemii. Jest to odpowiedź na poszukiwanie odrobiny oddechu i dystansu.

fot. Marcin Mentel

Fotografie są efektem ucieczki z miasta w stronę natury. Powstawały od początku wybuchu pandemii i są pewnego rodzaju poszukiwaniem sensu i zapełnienia pustki. Obrazy mają zachęcić do zmiany perspektywy, podróży i chwilowego oderwania się od rzeczywistości. Zachęcają do refleksji o tym, jak wspomnienia zniekształcają rzeczywistość, jaki ma na nas wpływ doświadczanie świata przez szklane ekrany i czy musimy kaleczyć naszą planetę w walce o przetrwanie. Dzięki abstrakcyjnej formie zdjęć, każdy może odnaleźć w nich własne odbicie. Jesteśmy odzwierciedleniem tego, czego doświadczamy. Różnimy się od siebie, choć dom mamy jeden – Ziemię.

Marcin Mentel - fotograf, mieszka i tworzy w Toruniu. Od ponad 10 lat czerpie przyjemność i satysfakcję z uwieczniania dnia codziennego. Jego początki w fotografii to głównie portret i krajobraz. Z biegiem czasu, pod wpływem poszukiwań, swój cel i drogę do wyrażania emocji odnalazł w reportażu i fotografii ulicznej. Obecna wystawa jest połączeniem różnych etapów twórczości i zamiłowania do opowiadania historii. Więcej informacji

Pozytywnie ocenione kulturoznawstwo

Zielone kłamstwa narodowych narcyzów

Artykuł zawiera film Artykuł zawiera podcast