YUFE Town Hall. Spotkanie w Bremie
13 i 14 października z okazji 50-lecia Uniwersytetu w Bremie odbywa się doroczne spotkanie konsorcjum YUFE. Biorą w nim udział nie tylko przedstawiciele tworzących sojusz uczelni, ale także politycy z poszczególnych regionów YUFE.
Spotkanie w Bremie, w którym uczestniczy około 60 osób, odbywa się w ramach corocznego Town Hall Meeting. Tutaj rektorzy i pracownicy uniwersytetów mają szansę wymienić się doświadczeniami i przedyskutować sprawy wykraczające poza regularny harmonogram spotkań YUFE. Imprezie towarzyszy również doroczne spotkanie władz miast, w których mieszczą się uniwersytety zrzeszone w YUFE. Ma to przyczynić się do pogłębienia wymiany pomiędzy partnerami akademickimi konsorcjum a politykami reprezentującymi poszczególne siedziby YUFE. Władze Torunia reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski. W spotkaniu wzięli udział również burmistrz Bremy dr Andreas Bovenschulte oraz senator ds. nauki dr Claudia Schilling.
Pierwsze spotkanie z cyklu Town Hall odbyło się w styczniu 2020 r. na Uniwersytecie w Maastricht, który kieruje projektem. W semestrze zimowym 2020/21 kolejna edycja została zorganizowana w formie cyfrowej.
- Bardzo się cieszymy, że nasi partnerzy przyjeżdżają do Bremy, aby uczcić nasz jubileusz i że po długim okresie komunikacji cyfrowej możemy wreszcie znów zobaczyć się osobiście - mówi rektor Uniwersytetu w Bremie profesor Bernd Scholz-Reiter. - Już teraz wprawiliśmy w ruch tryby, dzięki którym w najbliższych latach będziemy wspólnie z YUFE kształtować europejski uniwersytet. Razem możemy kształcić młodych ludzi, którzy myślą i żyją w sposób europejski we wszystkich naszych dziesięciu lokalizacjach.
Przewodniczący YUFE Alliance, profesor Martin Paul z Uniwersytetu w Maastricht, dodaje: - YUFE oznacza radykalną zmianę w szkolnictwie wyższym. Naszym wspólnym celem jest stworzenie europejskiego uniwersytetu, który jest młody, nieelitarny, otwarty i inkluzywny. Cieszymy się na stymulującą wymianę w Bremie, aby dalej rozwijać ten proces ze wszystkimi partnerami i przedstawicielami świata polityki.
Profesor Przemyslaw Nehring, Prorektor UMK ds. Kształcenia stwierdza: spotkanie w Bremie to świetna okazja do oceny pierwszego okresu naszej współpracy z partnerami i rozmowy o tym, co chcemy wspólnie osiągnąć jako sojusz.
Dr Claudia Schilling, senator ds. nauki, mówi: - Myślenie nieszablonowe, myślenie w sposób europejski - oto idea YUFE. Młodzi studenci z Uniwersytetu w Bremie uczą się razem ze studentami np. z Maastricht, Essex i Antwerpii. I nie tylko studenci są częścią tej europejskiej sieci, ale także naukowcy i pracownicy Uniwersytetu w Bremie.
YUFE oferuje doskonałe możliwości umiędzynarodowienia uczestniczących w nim uczelni, a tym samym daje również szansę na pogłębienie międzynarodowej współpracy naukowej. - Właśnie w ten sposób wyobrażam sobie uniwersytety przyszłości: studenci, naukowcy i pracownicy administracyjni mogą wspólnie rozwijać współpracę z międzynarodowymi partnerami i korzystać wzajemnie ze swojej wiedzy i doświadczenia - dodaje Schilling. - Badania i nauczanie są kluczem do sprostania niemal każdemu wyzwaniu przyszłości - mówi burmistrz Bremy, dr Andreas Bovenschulte. - Dlatego też konieczne jest wspieranie młodych ludzi w najlepszy możliwy sposób, odkrywanie i rozwijanie ich talentów i zdolności oraz oferowanie im najlepszej możliwej edukacji. I to niezależnie od ich pochodzenia czy zamożności rodziców. Międzynarodowość i networking stają się coraz ważniejsze. Dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmuję założenie YUFE i cieszę się, że Uniwersytet w Bremie jest częścią tej sieci.
Profesor Nehring dodaje: od początku naszego zaangażowania w YUFE możemy liczyć na życzliwość i wsparcie władz Torunia. Cieszymy się z tej współpracy, ponieważ UMK jest uniwersytetem otwartym na społeczności naszych miast i regionu.
Więcej informacji:
https://www.uni-bremen.de/en/yufe
www.yufe.eu
YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. Członkowie YUFE współpracują, by promować swoje programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. YUFE dąży do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej. Pilotażowa edycja projektu potrwa do grudnia 2022 roku.