Po lewej stronie grafiki widnieje logo YUFE, a po prawej widać jasnoniebieską rakietę na ciemnoniebieskim tle. Życie kampusu

YUFE wśród najbardziej obiecujących inicjatyw

YUFE pozostaje w gronie najbardziej obiecujących Inicjatyw Uniwersytetów Europejskich. Wniosek konsorcjum złożony w konkursie Erasmus+ European Universities Initiative 2022 uzyskał 92/100 punktów i otrzyma dofinansowanie unijne w wysokości 14,4 mln euro.

YUFE dąży do tego, aby stworzyć bardziej sprawiedliwy, elastyczny, zróżnicowany i mający wpływ na społeczeństwo europejski system szkolnictwa wyższego i badań poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy instytucjami akademickimi, sektorem przedsiębiorczości, sektorem non-profit, samorządem i społeczeństwem.

W pierwszej fazie (grudzień 2019 - listopad 2022) w YUFE zaplanowano i wdrożono wiele działań przyczyniających się do realizacji wspólnej wizji Uniwersytetu Europejskiego. Szczegóły: https://yufe.eu/wp-content/uploads/2022/01/YUFE_18Months_V2.pdf.

Druga faza inicjatywy YUFE (grudzień 2022 - listopad 2026) będzie skupić się na pogłębieniu, przebudowie i dalszym rozwoju tych działań, aby jeszcze lepiej odpowiadały potrzebom grup docelowych.

Udział UMK w Inicjatywie Uniwersytetów Europejskich doskonale wpisuje się w strategię rozwoju naszej Uczelni – mówi prof. dr hab. Wojciech Wysota, Prorektor ds. Nauki i pierwszy zastępca Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Bycie częścią YUFE i tak ścisła współpraca z międzynarodowymi partnerami pozwala na szybsze i sprawniejsze osiąganie naszych celów m.in. w zakresie kształcenia, rozwoju kadr, a także wzmacniania relacji z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Bardzo się cieszę, że nasza wspólna wizja Uniwersytetu Europejskiego będzie rozwijana i urzeczywistniana.

-  Jesteśmy bardzo dumni, że model YUFE jako młodego, skoncentrowanego na studentach, nieelitarnego, otwartego i integrującego Uniwersytetu Europejskiego stał się liderem i wzorem do naśladowania dla europejskiego szkolnictwa wyższego. Jesteśmy mocno zaangażowani w budowanie jego przyszłości i będziemy nadal realizować konkretne programy dla osób studiujących, badaczy i badaczek, innowatorów i innowatorek oraz mieszkańców i mieszkanek – mówi prof. Rianne Letschert, przewodnicząca YUFE i Prezydent Uniwersytetu w Maastricht.

Dr Daniela Trani, dyrektor YUFE dodaje: - Nowy grant od Komisji Europejskiej da YUFE impuls do działania, umożliwiając nam wykonanie kolejnego ważnego kroku w naszej pracy, jaką jest przełożenie naszego marzenia o prawdziwym europejskim uniwersytecie w instytucjonalną rzeczywistość, która przekracza granice, kultury, dyscypliny i sektory. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie wszystkich naszych partnerów. Doceniamy wysiłki wszystkich studentów i studentek oraz pracowniczek i pracowników, którzy każdego dnia pokazują, że wierzą w naszą wspólną europejską wizję.

Do konkursu przystąpiło 350 instytucji szkolnictwa wyższego, składając 50 wniosków. Więcej informacji o wszystkich wybranych propozycjach można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_4702

Partnerami YUFE w ramach grantu Erasmus+ dla uniwersytetów europejskich w 2022 roku są:

Więcej informacji można znaleźć na stronach: https://www.umk.pl/yufe/ i  www.yufe.eu

YUFE w naszym mieście

Artykuł zawiera galerię

Dzień z YUFE

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

YUFE matchmaking - razem po grant

Poszukiwani ambasadorzy otwartej nauki