"Wgryzamy się we Wszechświat" to cykl 18 naukowych podcastów przygotowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK Dwóch mężczyzn siedzi przy stole i rozmawia Nauki ścisłe

Z kamerą we Wszechświecie

"Wgryzamy się we Wszechświat" to cykl naukowych wideo podcastów, nad którymi pracują badacze i badaczki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Planety, gwiazdy, kwantowe kropki, sztuczna inteligencja, najnowsze odkrycia, topowe zagadnienia naukowe – tematy poruszane przez badaczy i badaczki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej są bardzo różnorodne, tak jak i różnorodne są ich naukowe zainteresowania.

Wciąż mało jest podcastów, które dotyczą samej fizyki i opowiadane są przez fizyków. Chcielibyśmy więc pokazać to, czym się zajmujemy, przedstawić najciekawsze badania i odkrycia pracowników i pracowniczek naszego Wydziału – mówi dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK z Katedry Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki UMK, który poprowadzi podcasty z fizykami.

Drugim z prowadzących jest mgr Dawid Jankowski ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych – będzie gospodarzem audycji poświęconych astronomii.

Emisja pierwszego odcinka "Wgryzamy się we Wszechświat" planowana w czwartek 19 września o godz. 18.00. W sumie, w odstępach dwutygodniowych, będziemy mieli okazję obejrzeć i wysłuchać 18 podcastów.

Wśród bohaterów najbliższych emisji są m.in. dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK, który jak zwykle barwnie opowie o poszukiwaniach planet, prof. dr hab. Michał Zieliński, który przybliży tematykę kropek kwantowych i sztucznej inteligencji, a prof. dr hab. Boudewijn Francois Roukema opowie o wyglądzie Wszechświata, jego dynamice, początkach i możliwych scenariuszach na przyszłość. Od mgr Weroniki Puchalskiej dowiemy się o projekcie związanym z szybkimi błyskami radiowymi, a od dr. Pawła Zielińskiego m.in. o czarnych dziurach. W odcinku poświęconym tematom związanym z życiem i biologią, ale opartymi o mechanikę kwantową, możemy liczyć na ciekawą i wciągającą rozmowę z prof. dr. hab. Wiesławem Nowakiem.

Zespół prowadzących, gości i realizatorów (MADrecords Productions Maciej Dmowski) programu "Wgryzamy się we Wszechświat".

– Podcasty kierujemy do wszystkich, którzy interesują się nauką i chcą pogłębić swoją wiedzę. Przygotowujemy je w sposób, który trafi zarówno do młodszej części publiczności – nastolatków, jaki i ich rodziców czy dziadków – zachęca prof. Żuchowski.

W drugim odcinku prof. Piotr Żuchowski będzie rozmawiał z prof. Wiesławem Nowakiem. fot. Nadesłane

Realizacja podcastów finansowana jest z IDUB – Centrum Doskonałości Astrofizyka i Astrochemia.

Granice miniaturyzacji

Błyski na bis

Modelowanie złożoności natury. Prof. Nowak o Noblu

Nauka po Horyzont