Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski Humanistyka i sztuka

Z kolejnym doktoratem honoris causa

Senat Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie postanowił nadać tytuł doktora honoris causa prof. dr. hab. Krzysztofowi Mikulskiemu z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski zostanie uhonorowany "za wybitny wkład w rozwój nauki historycznej, niestrudzoną działalność organizacyjną i społeczną dla dobra wspólnego". Laudatorem i promotorem doktoratu jest prof. dr hab. Zdzisław Noga.

Uroczystość wręczenia godności doctora honoris causa będzie towarzyszyła obchodom jubileuszu 75-lecia istnienia Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i odbędzie się  11 maja 2021 r. o godz. 11:00. W trakcie wydarzenia prof. dr hab. Krzysztof Mikulski wygłosi wykład pt. "Krakowianie w Polskim Towarzystwie Historycznym". Uroczystość będzie transmitowana na stronie uczelni: https://www.up.krakow.pl/

Uchwała Senatu UP

Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski  –  profesor  nauk  humanistycznych,  dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki, kierownik Katedry Historii Nowożytnej i Krajów Niemieckich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w dziejach miast i mieszczaństwa, demografii historycznej, historii gospodarczej  i  społecznej  oraz  prozopografii  i  genealogii  szlachty  polskiej  okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. W latach 2009–2013 należał do Rady Programowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie członek Rady przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Komitetu Nauk Historycznych  PAN,  przewodniczący  Rady  Muzeum  Okręgowego  w  Toruniu,  Rady  Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Torunia. Autor wielu artykułów naukowych oraz książek. Najważniejsze to "Przestrzeń i społeczeństwo Torunia od końca XIV do początku XVIII wieku" i "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość". Doktor honoris causa Uniwersytetu  Marii  Curie-Skłodowskiej  w  Lublinie,  Honorowy  Obywatel  Lidzbarka  Warmińskiego.

Urodziny Kopernika: wykład on-line

Promotor Grudziądza z nagrodą