Z Nagrodą Kopernika Ekonomisty
Prezydent Grudziądza uhonorował dr. hab. Włodzimierza Karaszewskiego, prof. UMK z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Nagrodą Kopernika Ekonomisty. Odznaczenie jest wyrazem uznania dla osób, które swoją pracą przyczyniają się do rozwoju gospodarki.
Nagroda Kopernika Ekonomisty została ustanowiona przez prezydenta Grudziądza z okazji 500. rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu "De aestimatione monetae" ("O szacunku monety"). Słynny astronom w marcu 1522 roku wygłosił mowę na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu, w której sformułował tezę znaną dziś jako "prawo wypierania lepszej monety przez gorszą". Na pamiątkę tego wydarzenia od 2022 roku w Grudziądzu przyznawana jest nagroda, której ideą jest wyróżnienie osób lub instytucji przyczyniających się do rozwoju teorii ekonomii, handlu i gospodarki.
Tegorocznym laureatem Nagrody Kopernika Ekonomisty został dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK, którego doceniono za prowadzenie pionierskich badań nad napływem kapitału zagranicznego do Polski oraz aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw działających poza granicami kraju. Po wręczeniu nagrody prof. Karaszewski podziękował za wyróżnienie i dodał, że odznaczenie jest dla niego nie tylko wyrazem uznania osobistego dorobku naukowego, ale także symbolem aprobaty dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.
Dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK – polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2002–2008 był dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, w latach 2008–2012 pełnił funkcję prorektora ds. ekonomicznych i rozwoju. Był współorganizatorem utworzonego w Grudziądzu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UMK.
Pracę na UMK podjął w 1973 roku. W 1981 roku obronił na Uniwersytecie Łódzkim rozprawę doktorską pt. "Ekonomiczna efektywność specjalizacji koncentracji produkcji w budownictwie", a w 2001 roku na UMK przedstawił pracę habilitacyjną ("Przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego w Polsce w latach 1990–1999 (miejsce w gospodarce kraju, czynniki i perspektywy rozwojowe)").