Z Nagrodami Marszałka
Przedstawiciele UMK znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Nagród Marszałka - wyróżnień, przyznawanych za dokonania w obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej w Kujawsko-Pomorskiem. Nagrodę za całokształt działalności otrzymał prof. dr hab. Józef Szudy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
Jak czytamy w uzasadnieniu, tegoroczny laureat Nagrody Marszałka za całokształt działalności - prof. dr hab. Józef Szudy "przez blisko trzy dekady z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem wyznaczał kierunki rozwoju Instytutu Fizyki i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2004 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2020 roku jest członkiem rzeczywistym PAN. Specjalizuje się w szeroko pojętej fizyce atomowej, molekularnej i optycznej oraz fizyce zderzeń. Jednym z jego osiągnięć było sformułowanie, wspólnie z kanadyjskim fizykiem Williamem E. Baylisem, kwantowej jednolitej teorii kształtu linii widmowych. Prof. Józef Szudy, wraz z prof. Andrzejem Bielskim, stworzył toruńską szkołę spektroskopii wysokiej zdolności rozdzielczej, która ma uznaną pozycję światową; obejmuje zarówno prace teoretyczne, jak i doświadczalne, kształtując kolejne pokolenia uznanych w świecie badaczy".
Pozostali laureaci z UMK:
- Prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, diakon rzymskokatolicki, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego i moderator formacji do spraw posług stałych Kurii Diecezjalnej w Toruniu, wykładowca w Instytucie Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK otrzymał Nagrodę Marszałka w kategorii "Edukacja" za działalność badawczo-edukacyjną i popularyzatorską w zakresie rozpowszechniania wiedzy na temat ważnych w historii Polski postaci pochodzących z regionu kujawsko-pomorskiego lub mających z nim związki. Profesor Rozynkowski prowadzi aktywną działalność naukową oraz popularyzatorską, w ramach której analizuje losy i wpływ oddziaływania na region kujawsko-pomorski osób odgrywających istotną rolę w najnowszej historii Polski. Zajmuje się szczególnie takimi postaciami, jak bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, Kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II – patron województwa kujawsko-pomorskiego. Naukowiec prowadzi również merytoryczny nadzór nad wydawnictwami skierowanymi do szerokiego grona odbiorców, współtworzy też historyczne komiksy. Organizuje i współorganizuje także wiele cyklicznych spotkań, wydarzeń i wykładów okolicznościowych o charakterze edukacyjnym, m.in. Interdyscyplinarny Konkurs wiedzy o Wielkich Polakach.
- Zespół Atlasu Historycznego Miast Polskich, którego większość stanowią naukowcy z UMK: prof. Roman Czaja, dr Radosław Golba, dr Cezary Kardasz, prof. Jarosław Kłaczkow, dr hab. Zenon Kozieł, prof. Krzysztof Mikulski, dr inż. Agnieszka Pilarska, dr hab. Agnieszka Zielińska, dr hab. Agnieszka Noryśkiewicz, mgr Anna Maleszka, mgr Tomasz Wąsik, mgr inż. Dariusz Chwiałkowski, mgr Emanuel Okoń – otrzymał wyróżnienie w kategorii "Nauka, badania naukowe, postęp techniczny" za opracowanie Atlasów Historycznych Miast województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2012-2019: Fordon, Koronowo, Świecie, Toruń, Włocławek.
- Dr Sławomir Drelich, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, nauczyciel, politolog, etyk, autor i pracownik Katedry Myśli Politycznej Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – otrzymał wyróżnienie w kategorii "Edukacja" za organizację II Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych "Bohaterowie Niepodległości".
- Dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy – otrzymała wyróżnienie w kategorii "Ochrona zdrowia" za sukcesy w kierowaniu placówką, która jest jednym z nielicznych w kraju przykładów skutecznej restrukturyzacji szpitalnej jednostki uniwersyteckiej, stale utrzymuje wysoką jakość świadczonych usług, równocześnie osiągając dodatni wynik ekonomiczny i wdrażając innowacyjne rozwiązania w pracy administracyjnej lecznicy.
- Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego Elektor (organizacja studencka działająca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) – otrzymało nagrodę za realizację projektu first-time voters w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.
Nagrody przyznano po raz dwudziesty. Gala ich wręczenia odbyła się 17 czerwca w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.