Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK Nauki ścisłe

Z nominacją do Nagrody Naukowej "Polityki"

— Magdalena Janowska
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazła się w gronie finalistów 20. edycji Nagród Naukowych tygodnika "Polityka".

Badaczka z UMK jest jedną z piętnastu osób nominowanych w tym roku do prestiżowych nagród przyznawanych wyróżniającym się młodym naukowcom. Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK reprezentuje w konkursie nauki ścisłe, a zwycięzcy zostaną wyłonieni również w kategorii nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych. Z grona finalistów kapituła społeczna – złożona zarówno z profesorów, jak i z osobistości życia publicznego - wyłoni 5 laureatów, którzy otrzymają stypendia w wysokości 15 tys. zł. Pozostała dziesiątka zostanie uhonorowana nagrodami finałowymi w wysokości 5 tys. zł.

Wyniki zostaną ogłoszone 20 października. Więcej szczegółów

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, rocznik 1986, pochodzi z Bydgoszczy, ale studia magisterskie ukończyła za granicą, na jednej z najlepszych europejskich uczelni ETH w Zurychu w 2009 roku. Jako najlepsza absolwentka została wyróżniona nagrodą "Willi–Studer–Award". W 2012 roku obroniła doktorat z chemii kwantowej na tej samej uczelni. Po doktoracie zdobyła finansowanie na staż podoktorski w ramach programu "Early postdoc mobility fellowship" i wyjechała do McMaster University w Kanadzie, uzyskując dodatkowo prestiżowy grant "Banting Fellowship". W 2015 wróciła do Polski, gdzie pod kierunkiem prof. Ireneusza Grabowskiego podjęła pracę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Za swoje osiągnięcia naukowe prof. Boguslawski została uhonorowana stypendium START 2016, stypendium MNiSW dla wybitnego młodego naukowca, grantem NCN SONATA BIS na założenie własnej grupy badawczej, a także bardzo prestiżowym grantem "Marie Skłodowskiej-Curie Action Individual Fellowship European Fellowship" (MSCA IF-EF) przyznawanym przez Komisję Europejską. W 2019 r. została wybrana do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.