Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK Nauki ścisłe

Z nominacją do Nagrody Naukowej "Polityki"

— Magdalena Janowska
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK
fot. Andrzej Romański

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazła się w gronie finalistów 20. edycji Nagród Naukowych tygodnika "Polityka".

Badaczka z UMK jest jedną z piętnastu osób nominowanych w tym roku do prestiżowych nagród przyznawanych wyróżniającym się młodym naukowcom. Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK reprezentuje w konkursie nauki ścisłe, a zwycięzcy zostaną wyłonieni również w kategorii nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych. Z grona finalistów kapituła społeczna – złożona zarówno z profesorów, jak i z osobistości życia publicznego - wyłoni 5 laureatów, którzy otrzymają stypendia w wysokości 15 tys. zł. Pozostała dziesiątka zostanie uhonorowana nagrodami finałowymi w wysokości 5 tys. zł.

Wyniki zostaną ogłoszone 20 października. Więcej szczegółów

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, rocznik 1986, pochodzi z Bydgoszczy, ale studia magisterskie ukończyła za granicą, na jednej z najlepszych europejskich uczelni ETH w Zurychu w 2009 roku. Jako najlepsza absolwentka została wyróżniona nagrodą "Willi–Studer–Award". W 2012 roku obroniła doktorat z chemii kwantowej na tej samej uczelni. Po doktoracie zdobyła finansowanie na staż podoktorski w ramach programu "Early postdoc mobility fellowship" i wyjechała do McMaster University w Kanadzie, uzyskując dodatkowo prestiżowy grant "Banting Fellowship". W 2015 wróciła do Polski, gdzie pod kierunkiem prof. Ireneusza Grabowskiego podjęła pracę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Za swoje osiągnięcia naukowe prof. Boguslawski została uhonorowana stypendium START 2016, stypendium MNiSW dla wybitnego młodego naukowca, grantem NCN SONATA BIS na założenie własnej grupy badawczej, a także bardzo prestiżowym grantem "Marie Skłodowskiej-Curie Action Individual Fellowship European Fellowship" (MSCA IF-EF) przyznawanym przez Komisję Europejską. W 2019 r. została wybrana do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.