Życie kampusu

Zasady oszczędzania energii

Szanowni Państwo,

Pracownicy, Doktoranci i Studenci,

wszyscy borykamy się ze skutkami kryzysu energetycznego, którego efektem jest postępujący, znaczny wzrost cen nośników energii, takich jak ciepło, gaz i prąd.

Także Uniwersytet dotknęły skutki kryzysu, a w najbliższym czasie proces ten będzie postępował. Jesteśmy w trakcie analizy zarządzania gospodarką energetyczną i wypracowywania jej optymalizacji. Niezależnie od tego niezmiernie ważny jest sposób codziennego działania każdego z nas. Dlatego bardzo Państwa prosimy o przyjęcie i wprowadzenie następujących zasad gospodarowania zasobami Uniwersytetu:

1. Rezygnacja z korzystania ze zbędnych urządzeń elektrycznych, takich jak podgrzewacze powietrza;
  2. Wyłączanie oświetlenia przed opuszczeniem pomieszczeń i korzystanie z oświetlenia miejscowego;
  3. Wyłączanie komputerów osobistych i innych urządzeń elektronicznych wraz z zakończeniem pracy (niepozostawianie w stanie czuwania);
  4. Racjonalne korzystanie z urządzeń AGD;
  5. Dobór nowych urządzeń pod kątem minimalizacji zużycia energii;
  6. Odpowiednie ustawienie temperatury zadanej w pomieszczeniach (pozostawianie głowic termostatycznych w położeniu środkowym);
  7. Zakręcanie głowic termostatycznych przed planowaną dłuższą przerwą w pracy (na przykład przed weekendem);
  8. Niezasłanianie i niezastawianie urządzeń pomiarowych, grzewczych i chłodniczych;
  9. Nieotwieranie okien podczas chłodzenia lub grzania pomieszczenia;
  10. Wyłączanie klimatyzacji przed wyjściem z pracy;
  11. Ograniczenie pracy wentylacji mechanicznej do potrzeb wynikających z planu użytkowania pomieszczeń;
  12. Naświetlanie światłem słonecznym pomieszczeń w okresie grzewczym i korzystanie z rolet lub żaluzji w okresie chłodniczym;
  13. Ograniczenie zużycia wody, zakręcanie kranów, korzystanie w miarę możliwości tylko z wody zimnej.

Bardzo liczymy na Państwa współpracę w tej ważnej dla Uczelni sprawie.

prof. dr hab. Andrzej Sokala

Kanclerz