Nauki przyrodnicze

Zmarł doc. dr Karol Karpiński

10 grudnia 2022 r. zmarł doc. dr Karol Karpiński, wieloletni pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miał 88 lat.

Doc. dr Karol Karpiński urodził się 1 października 1934 r w Szczawinie. Po studiach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kontynuował edukację na studiach doktorskich, które zakończyły się złożeniem pracy pt. "Badania nad mechanizmem sorpcji siarkowodoru z roztworów wodnych przez węgiel aktywowany" napisanej pod kierunkiem prof. Antoniego Swinarskiego. Doc. dr Karol Karpiński był zatrudniony w Instytucie Chemii oraz na Wydziale Chemii UMK. W latach 1975-1981 i 1984-1990 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od roku 1972 do 1974 - zastępcy dyrektora Instytutu Chemii. W roku 2000 przeszedł na emeryturę.

Doc. dr Karol Karpiński został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni.

Był autorem szeregu prac naukowych i publikacji, a także doświadczonym i zaangażowanym w działalność dydaktyczno-wychowawczą pracownikiem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 14 grudnia 2022 roku o godzinie 14:00 mszą św. żałobną w Kościele pw. św. Józefa w Toruniu. Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu.