Nauki przyrodnicze

Zmarł dr Edward Świtalski

W wieku 84 lat zmarł dr Edward Świtalski, wieloletni pracownik dawnego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK, twórca i kierownik Pracowni Dydaktyki Geografii.

Edward Świtalski urodził się 24 września 1937 r. w Wielkopolsce, w Mieścisku (powiat Wągrowiec). Po zdaniu matury podjął studia na kierunku geografia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, które ukończył w 1959 r. Od 15 sierpnia 1959 r. do 30 sierpnia 1975 r. pracował jako nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Koronowie. W latach 1965-1969 pełnił jednocześnie funkcję kierownika Powiatowego Ośrodka Metodycznego i kierownika Szkolnego Powiatowego Ośrodka Krajoznawczo-Turystycznego dla powiatu bydgoskiego, a od 1970 do 1972 r. był kierownikiem sekcji geografii Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Bydgoszczy. Pracę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął 1 września 1975 r. W Instytucie Geografii UMK przepracował 25 lat. Przeszedł na emeryturę 30 września 2000 r. Stworzył i przez 25 lat kierował samodzielną Pracownią Dydaktyki Geografii. Prowadził wykłady i ćwiczenia z dydaktyki nauczania geografii oraz metodyki krajoznawstwa i turystyki. Osiągnięcia naukowe dr. Edwarda Świtalskiego stanowi 81 publikacji. Wiążą się one z dydaktyką nauczania geografii oraz krajoznawstwem i turystyką. Są to artykuły, szersze opracowania w pracach zbiorowych oraz opracowania książkowe. Te ostanie to głównie poradniki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne. Z jego podręczników dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich uczyły się całe pokolenia młodzieży. Wydał m.in. "Podstawy Geografii Fizycznej", "Elementy geografii ogólnej i geologii", "Polska: podręcznik geografii dla klasy III gimnazjum", "Planeta Ziemia: Ameryka, Afryka, Australia: podręcznik geografii dla gimnazjum", "Podstawy geografii fizycznej. Podręcznik do Liceum", część 1. Geografia. "Geografia Polski: podręcznik dla szkół ponadpodstawowych", "Podstawy geografii fizycznej dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników: zakres podstawowy uzupełniony o treści z zakresu rozszerzonego", "Zajęcia w terenie w nauczaniu geografii". Rozwijał swoją pasję turystyczną, podróżując po Polsce, Europie i świecie. Osiągnięcia dydaktyczne dr. Edwarda Świtalskiego dotyczące krajoznawstwa i turystyki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza związana była z prowadzeniem wykładów, ćwiczeń praktycznych i warsztatów, druga z organizowaniem, przygotowywaniem i prowadzeniem imprez krajoznawczo-turystycznych. Rozumiał geografię i potrafił przekazać swoją wiedzę, zaszczepić pasję odkrywania Polski i świata. Dr Świtalski aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Geograficznym. Był przewodniczącym Sekcji Geografii Szkolnej ZG PTG (1981-1984), członkiem zarządu OT PTG (1972-1974, 1978-1981, 1996-2008). Pełnił też, najdłużej w całej historii Oddziału - od 1999 r. przez 6 kadencji, funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Był Przewodniczącym Sekcji Geografii Szkolnej ZG PTG (1981-1984). Jego działalność została nagrodzona Złotą Odznaką PTG (1981) oraz Medalem PTG (2006). Przez 30 lat był sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej (1976-2006). Organizował te zawody w szkołach regionu, jednocząc środowisko nauczycieli geografii. Wygłosił dziesiątki prelekcji o swoich podróżach dla członków PTG oraz w licznych szkołach. Dał się poznać jako niezrównany mówca i popularyzator wiedzy geograficznej i krajoznawczej.

Dr Edward Świtalski zmarł 9 czerwca. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 14 czerwca 2022 r. o godz. 14:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej (ul. św. Faustyny 7 w Toruniu). Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 141.