Wiązanka biało czerwonych kwiatów z szarfą, na której napisano "Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu" Nauki społeczne

Zmarł dr Kazimierz Biliński

22 maja 2023 r. zmarł dr Kazimierz Biliński, wieloletni pracownik naukowy i wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Miał 80 lat.

Dr Kazimierz Biliński urodził się 25 stycznia 1943 r. w Potulicach. W 1970 r. z wyróżnieniem ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1975 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy "Ideologia polityczna Edwarda Abramowskiego", której promotorem był prof. Wiktor Kornatowski. W latach 1981-1983 był aplikantem radcowskim, a w 1993 r. uzyskał także kwalifikacje adwokackie.

W latach 1984–2009 pracował na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Katedrze Historii Doktryn Polityczno-Prawnych. Był członkiem Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów w latach 1987-1990. Głównymi kierunkami badań dr. Kazimierza Bilińskiego były polska myśl polityczna w zaborze pruskim na przełomie XIX i XX wieku, nauka społeczna Kościoła od Leona XIII do Jana Pawła II oraz polski syndykalizm okresu międzywojennego.

Pogrzeb poprzedzony mszą św. żałobną odbędzie się 25 maja 2023 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.