Nauki przyrodnicze

Zmarł dr Wiesław Cyzman

22 listopada 2022 r. zmarł dr Wiesław Cyzman, wieloletni pracownik dawnego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Miał 67 lat.

Wiesław Cyzman urodził się 20 lipca 1955 r. w Gościnie k. Kołobrzegu. Po ukończeniu w 1974 r. nauki w Technikum Leśnym w Tucholi podjął studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1978 r. na podstawie pracy magisterskiej "Roślinność lasów leśnictwa Brzezie, k. Włocławka" napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Klemensa Kępczyńskiego.

Od 1 września 1983 r. pracował na stanowisku asystenta w Zakładzie Botaniki Ogólnej Instytutu Biologii UMK. Pod kierunkiem prof. Kępczyńskiego napisał rozprawę doktorską pt. "Zbiorowiska leśne i zaroślowe na terenie Kotliny Toruńskiej i Płockiej", którą obronił 8 maja 1992 r. Kontynuował pracę na stanowisku asystenta w Zakładzie Taksonomii i Geografii Roślin i Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody. Pracował w Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody oraz Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu na stanowisku adiunkta (w latach 1999-2005), a następnie starszego wykładowcy (od 2005 do 2018 r.).

Zainteresowania naukowe dr. Wiesława Cyzmana dotyczyły problematyki leśnych zbiorowisk roślinnych, w tym ich charakterystyki, dynamiki, kartografii i ochrony. Był autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań monograficznych na ten temat. Czynnie angażował się w waloryzację oraz ochronę obszarów i obiektów cennych przyrodniczo, w tym rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000, leśnych kompleksów promocyjnych na obszarze woj. kujawsko-pomorskiego i terenów przyległych.

Praktycznym aspektem zainteresowań badawczych było opracowanie licznych ekspertyz, planów i programów ochrony przyrody oraz metodyk inwentaryzacji zasobów środowiska przyrodniczego. Efektem wieloletniej współpracy z Dyrekcjami Regionalnymi Lasów Państwowych były m.in. opracowania monograficzne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Aktywnie angażował się także w popularyzację wiedzy przyrodniczej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 26 listopada 2022 r. o godz. 12:00 mszą św. żałobną w Kościele pw. św. Józefa w Toruniu. Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego (I brama od ul. Gałczyńskiego).