Humanistyka i sztuka

Zmarł ks. prof. Czesław Rychlicki

17 grudnia 2022 r. zmarł ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, emerytowany pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego UMK.

Czesław Rychlicki urodził się 29 maja 1939 w Golubiu. Był specjalistą w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, był też członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie.

W latach 1957-1963 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został skierowany na studia magisterskie na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat z teologii dogmatycznej otrzymał w 1970 r. na Papieskim Uniwersytecie "Gregorianum" w Rzymie na podstawie rozprawy "Cristologia negli scritti di Andrea Frycz Modrzewski - il precursore dell´ecumenismo". Jednocześnie studiował
w Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Instytucie Teologii Wschodniej w Rzymie. Stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej uzyskał w 1998 r. w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (ATK).

Był organizatorem i pierwszym dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego i Punktu Konsultacyjnego ATK/UKSW w Warszawie, z siedzibą w Płocku. Dwukrotnie był członkiem Senatu UMK w Toruniu i ATK/UKSW w Warszawie. 5 czerwca 2003 r. został członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie. Był także sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Zasiadał w Komitecie Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Jako ekspert z zakresu ekumenizmu z mandatu Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1980-1982 członkiem zespołu prowadzącego dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności sakramentu chrztu.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Czesława Rychlickiego rozpoczną się 21 grudnia o godz. 11:00 w płockiej katedrze, której przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski. 22 grudnia o godz. 11:00 zostanie odprawiona msza św. w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą, której przewodniczyć będzie bp Roman Marcinkowski. Trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w grobie na cmentarzu w Dobrzyniu nad Drwęcą.