Humanistyka i sztuka

Zmarł ks. prof. Mirosław Mróz

19 lipca 2023 r. zmarł ks. kanonik prof. dr hab. Mirosław Stanisław Mróz, teolog i filozof, były prodziekan Wydziału Teologicznego. Miał 65 lat.

Ks. prof. Mirosław Mróz urodził się 16 kwietnia 1958 r. w Grudziądzu. Po dwóch latach studiowania w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie został oddelegowany na dalsze studia do Rzymu. W 1984 r. ukończył teologię, a w 1987 r. filozofię na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W latach 1989-1991 wyjechał na stypendium do Westfälische Wilhelms University w Münster. Na tej samej uczelni obronił doktorat z teologii i filozofii, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2001 r. na podstawie pracy "Człowiek w dynamizmie cnoty. Aktualność aretologii św. Tomasza z Akwinu w świetle pytania o podstawy moralności chrześcijańskiej" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W latach 1992-2001 prowadził wykłady z filozofii średniowiecznej i tomistycznej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego z zakresu teologii moralnej został zatrudniony na Wydziale Teologicznym UMK. W latach 2001-2005 pełnił funkcję prodziekana, kierował także Zakładem Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół teologii moralnej, etyki, aretologii i myśli etycznej św. Tomasza z Akwinu. Był autorem blisko dwustu publikacji, w tym książek "Żydzi i chrześcijanie - wspólne dziedzictwo wiary" i "Oblicza kryzysu w Biblii". Odznaczony Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 lipca 2023 r. w Grudziądzu. Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla sprawowana będzie od godz. 12:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy nastąpi pogrzeb na cmentarzu parafii farnej w Grudziądzu.