Humanistyka i sztuka

Zmarł mgr Dariusz Jasieniecki

26 listopada w wieku 57 lat zmarł mgr Dariusz Jasieniecki, nauczyciel akademicki, wieloletni pracownik Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Dariusz Jasieniecki ukończył studia archeologiczne na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Pracę na Uniwersytecie podjął 1 września 1998 r. i został zatrudniony na Wydziale Nauk Historycznych w Instytucie Historii i Archiwistyki jako nauczyciel akademicki (w Pracowni Metod Komputerowych, wkrótce potem przekształconej w Zakład Metod Komputerowych). Przez wiele lat prowadził zajęcia z metod i technik komputerowych w badaniach historycznych, pomagających studentom nabyć umiejętności praktyczne w posługiwaniu się komputerem, poruszaniu się po Internecie, obróbce grafiki i wideo, edycji źródeł historycznych i obsługi baz danych. Poza działalnością dydaktyczną zajmował się problematyką zastosowań rozwiązań informatycznych w historii i archeologii (w tym również rolą gier komputerowych w nauczaniu historii) oraz funkcjonowania portali historycznych (osobiście administrował portalem "Historicus", będącym w całości projektem pracowników Zakładu, i powiązaną z nim stroną "Rocznika Grudziądzkiego"). Był cenionym nauczycielem akademickim i wychowawcą kilku pokoleń studentów. Od 2003 roku wspierał działania uczelni związane z procesem rekrutacji, pełniąc funkcję sekretarza w Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 3 grudnia 2021 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu.