Portret starszego mężczyzny, fotografia monochromatyczna Nauki ścisłe

Zmarł mgr inż. Tadeusz Robaczewski

4 stycznia 2022 r. w wieku 71 lat zmarł mgr inż. Tadeusz Robaczewski, wieloletni pracownik Instytutu Fizyki UMK, kierownik techniczny, a w ostatnich latach kierownik Zespołu Administracyjno-Gospodarczego Instytutu.

Tadeusz Robaczewski urodził się 13 grudnia 1950 roku. Studiował na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, którą ukończył z tytułem zawodowym magistra inżyniera. W 1971 r. rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki UMK: najpierw – jeszcze przed ukończeniem studiów – w warsztacie mechanicznym, a następnie jako pracownik naukowo-techniczny w I Pracowni Fizycznej. Jednocześnie pełnił obowiązki kierownika istniejącej wówczas pracowni dla studentów Wyższego Zawodowego Studium Nauczycielskiego Praktikum. Od 1997 r. pełnił obowiązki kierownika Warsztatów Instytutu Fizyki obejmujących warsztat mechaniczny, elektroniczny i elektryczny, zaś od 2001 r. - dyrektora Technicznego Instytutu. Od 2010 r. aż do przejścia na emeryturę w 2019 r. kierował Zespołem Administracyjno-Gospodarczym IF UMK.

Przez 48 lat swojej działalności odgrywał kluczową rolę w organizacji codziennego funkcjonowania nie tylko Instytutu Fizyki, ale także Studium Politechnicznego, Katedry Informatyki Stosowanej, Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej oraz całego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Tadeusz Robaczewski nie tylko sprawował nadzór techniczny nad budynkiem, laboratoriami i infrastrukturą Instytutu Fizyki oraz Studium Politechnicznego, ale był również zaangażowany w badania prowadzone w Instytucie, działalność dydaktyczną, organizacyjną i popularyzatorską. Angażował się w działalność społeczną, był miedzy innymi bardzo aktywnym członkiem zarządu Fundacji Aleksandra Jabłońskiego. Nadzorował także współpracę z Państwową Agencją Atomistyki w zakresie prowadzenia ciągłego monitoringu promieniotwórczych skażeń powietrza. Wystąpił z inicjatywą założenia stacji kontroli pomiarów promieniowania radiologicznego na terenie UMK.

Jego praca i kompetencje były bardzo wysoko oceniane przez władze Uczelni, a jego pomysły i rozwiązania były często adaptowane i implementowane w całym Uniwersytecie. W czasie swojej wieloletniej pracy był wielokrotnie nagradzany nagrodami i wyróżnieniami Rektora UMK oraz Dyrekcji IF.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 11 stycznia 2022 r. (wtorek) o godz. 13:00 w Kościele pw. St. Frelichowskiego przy ul. Szubińskiej w Toruniu. Msza poprzedzona będzie różańcem o godz. 12:30 w tym kościele. Po mszy pogrzeb odbędzie się na cmentarzu na Podgórzu (tzw. nowy cmentarz) przy ul. Poznańskiej. Po mszy pod kościołem będzie podstawiony bus dla osób bez własnego transportu.

10 stycznia poniedziałek o godz. 17:00 w Kaplicy Domu Pogrzebowego przy ul. Skłodowskiej-Curie 41 odbędzie pożegnanie wraz z różańcem.