Mgr Wacław Górski Monochromatyczne zdjęcie mężczyzny w starszym wieku Humanistyka i sztuka

Zmarł mgr Wacław Górski

W wieku 86 lat zmarł mgr Wacław Górski, kierownik oraz starszy wykładowca pracowni fotografii dokumentalnej Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wacław Górski urodził się 22 października 1935 r. w Poznaniu. Jego ojciec Karol Górski (1903 – 1988) był wybitnym historykiem i profesorem związanym z UMK. Wacław Górski ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1952) i historię na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu (1956). W latach 1956-1961 pracował w Pracowni Fotografii Dokumentalnej Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Należał do studenckiej toruńskiej grupy fotograficznej "OKO" założonej w 1961 r. W latach 1961-1972 był kierownikiem Pracowni Fotograficznej w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Warszawie. W 1972 r. został zatrudniony w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK, gdzie w latach 1994-2000 pełnił funkcję zastępcy dyrektora instytutu oraz - w latach 1995-2000 - kierownika Pracowni Fotograficznej. W latach 1974-2000 opiekował się również Kołem Naukowym Fotografii Dokumentalnej.

Zajmował się fotografia dokumentalną, ilustrowaniem albumów fotograficznych i prac naukowo-badawczych. Pozostawił ogromną fototekę swoich prac liczącą ok. 6000 zdjęć zabytków, którą przekazał do archiwum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Był współautorem (razem z Andrzejem R. Skowrońskim) dokumentacji fotograficznej miasta Torunia i Zamku Krzyżackiego w Malborku wykorzystanej przy wpisaniu ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Wacław Górski zmarł 12 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 20 kwietnia o godz. 14:00 mszą św. w katerze p.w. śś. Janów w Toruniu. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.