Nauki społeczne

Zmarł prof. Andrzej Borodo

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj
fot. Andrzej Romański

30 grudnia zmarł prof. dr hab. Andrzej Borodo długoletni nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitny autorytet w dziedzinie prawa budżetowego i finansów samorządu terytorialnego.

Prof. dr hab. Andrzej Borodo - urodził się 15 listopada 1949 r. w Olsztynie, gdzie w 1967 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza). W 1971 r. z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 1 października 1971 r. został zatrudniony jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Zakładzie Prawa Finansowego. W 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, w 1984 r. - stopień doktora habilitowanego, a w 1994 r. – tytuł profesora nauk prawnych.

Odbył kilka staży krajowych i zagranicznych, wśród których szczególne znaczenie mają kilkumiesięczne staże w RFN w 1988 i 1991 r. W latach 1973-1975 odbył pozaetatową aplikację sądową w okręgu sądu wojewódzkiego w Bydgoszczy i w październiku 1975 r. zdał egzamin sędziowski. W okresie 1993-1994 pracował jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Ośrodku Zamiejscowym w Gdańsku.

Prof. Andrzej Borodo był członkiem Komisji Finansów Sejmiku Samorządowego Województwa Toruńskiego, członkiem komisji Rady Miasta Torunia, a także ekspertem Sejmu, Senatu, Urzędu Rady Ministrów oraz innych instytucji. Opracował kilkanaście opinii na temat projektów ustaw budżetowych i innych ustaw. Pełnił funkcje prodziekana WPiA, a także przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej. Był autorem ponad 200 publikacji oraz promotorem czterech prac doktorskich i kilkuset prac magisterskich.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 4 stycznia o godz. 13:00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Toruniu, ul. Bażyńskich 19. Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu św. Antoniego przy ul. Owsianej 57 (Wrzosy).

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.