Nauki społeczne

Zmarł prof. Andrzej Borodo

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj

30 grudnia zmarł prof. dr hab. Andrzej Borodo długoletni nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitny autorytet w dziedzinie prawa budżetowego i finansów samorządu terytorialnego.

Prof. dr hab. Andrzej Borodo - urodził się 15 listopada 1949 r. w Olsztynie, gdzie w 1967 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza). W 1971 r. z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 1 października 1971 r. został zatrudniony jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Zakładzie Prawa Finansowego. W 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, w 1984 r. - stopień doktora habilitowanego, a w 1994 r. – tytuł profesora nauk prawnych.

Odbył kilka staży krajowych i zagranicznych, wśród których szczególne znaczenie mają kilkumiesięczne staże w RFN w 1988 i 1991 r. W latach 1973-1975 odbył pozaetatową aplikację sądową w okręgu sądu wojewódzkiego w Bydgoszczy i w październiku 1975 r. zdał egzamin sędziowski. W okresie 1993-1994 pracował jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Ośrodku Zamiejscowym w Gdańsku.

Prof. Andrzej Borodo był członkiem Komisji Finansów Sejmiku Samorządowego Województwa Toruńskiego, członkiem komisji Rady Miasta Torunia, a także ekspertem Sejmu, Senatu, Urzędu Rady Ministrów oraz innych instytucji. Opracował kilkanaście opinii na temat projektów ustaw budżetowych i innych ustaw. Pełnił funkcje prodziekana WPiA, a także przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej. Był autorem ponad 200 publikacji oraz promotorem czterech prac doktorskich i kilkuset prac magisterskich.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 4 stycznia o godz. 13:00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Toruniu, ul. Bażyńskich 19. Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu św. Antoniego przy ul. Owsianej 57 (Wrzosy).

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj