Dr hab. Andrzej Kentzer, prof. UMK Monochromatyczny portret mężczyzny w starszym wieku Nauki przyrodnicze

Zmarł prof. Andrzej Kentzer

W wieku 74 lat zmarł dr hab. Andrzej Kentzer, prof. UMK, wieloletni pracownik Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

Andrzej Kentzer urodził się 6 kwietnia 1948 roku w Toruniu. Od 1 lipca 1976 roku do 30 września 2015 roku pracował w Zakładzie Hydrobiologii UMK. Jako nauczyciel akademicki prowadził różnorodne zajęcia dydaktyczne. Jego zainteresowania naukowe związane były z chemią wód powierzchniowych i osadów dennych oraz z ekologią fauny dennej. Stopień doktora nauk przyrodniczych otrzymał w 1985 roku na podstawie pracy pt. "Wieloletnie zmiany fauny dennej wybranych jezior Borów Tucholskich na tle ich właściwości hydrochemicznych", natomiast w 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie biologia. Tytuł pracy habilitacyjnej: "Fosfor i jego biologicznie dostępne frakcje w osadach jezior różnej trofii".

1 lutego 2010 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK.

Od 1 października 2003 roku aż do przejścia na emeryturę w 2015 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Hydrobiologii. Od 1 stycznia 2004 roku do 30 września 2014 roku był zastępcą dyrektora Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK. W latach 2011 – 2014 był kierownikiem Stacji Limnologicznej UMK w Iławie.

Prof. Andrzej Kentzer zmarł 15 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 20 kwietnia o godz. 9:30 mszą żałobną w kościele pw. św. Jakuba (Rynek Nowomiejski 6 w Toruniu). Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Antoniego Antczaka.