Nauki społeczne

Zmarł prof. Bolesław Sprengel

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
Dr hab. Bolesław Sprengel, prof. UMK
fot. Andrzej Romański

26 października 2020 r. zmarł dr hab. Bolesław Sprengel, prof. UMK, pracownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego, wieloletni wykładowca na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Miał 68 lat.

Prof. Sprengel pełnił funkcję adiunkta na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Podinspektor w stanie spoczynku. W 2000 roku, na Wydziale Nauk Historycznych UMK, obronił pracę doktorską zatytułowaną "Policja Państwowa w Toruniu (1920-1939)". Dwa lata później uzyskał stopnień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Temat rozprawy habilitacyjnej brzmiał "Policja Państwowa a organy władzy publicznej w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w latach 1918-1939". Był autorem ponad stu publikacji naukowych, w tym dziesięciu monografii, między innymi: "Nieznane karty międzywojennej Brodnicy. Policja i przestępczość w latach 1920-1939"; "Policja Państwowa w Toruniu (1920–1939)"; "Służby mundurowe ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego. Zarys problematyki"; "Praca operacyjna Policji"; "Generałowie Policji". Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół historii, organizacji oraz funkcjonowanie organów bezpieczeństwa wewnętrznego, zwłaszcza polskiej policji, a także polityka bezpieczeństwa i współczesna polityka informacyjna.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 października 2020 r. w Toruniu o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej (oo. Paulinów) przy ul. Konstytucji 3 Maja 3c. Po mszy odbędzie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Włocławskiej.

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Powiązane artykuły

Zmarł prof. Andrzej Skowroński

Zmarł prof. Jan Hanasz


Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.