Prof. dr hab. Jacek Gzella Prof. dr hab. Jacek Gzella Nauki społeczne

Zmarł prof. dr hab. Jacek Gzella

17 lutego 2023 r. zmarł prof. dr hab. Jacek Gzella, emerytowany pracownik Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK oraz były pracownik, dziekan i prodziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK. Miał 68 lat.

Prof. dr hab. Jacek Gzella urodził się 19 marca 1954 r. w Toruniu. W 1977 r. ukończył studia z zakresu archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1988 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy zatytułowanej "Małopolska elita władzy w okresie rządów Ludwika Węgierskiego 1370-1382". Pracę habilitacyjną pt. "Zaborcy i sąsiedzi Polski w myśli społeczno-politycznej Władysława Studnickiego (do 1939 r.)" obronił na UMK. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pracował od 1979 r. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Historycznych, a od 2008 do 2016 był dziekanem tego wydziału. 18 października 2012 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół historii myśli politycznej XIX i XX w. i historii prasy polskiej. Spośród licznych publikacji najważniejsze w jego dorobku naukowym są monografie prezentujące myśl społeczno-polityczną Władysława Studnickiego oraz przybliżające poglądy przedstawicieli ruchu konserwatywnego na temat polskiej polityki zagranicznej, a także polityki wewnętrznej w okresie międzywojennym. Był współredaktorem kilku wydawnictw zbiorowych dotyczących historii prasy polskiej, w tym funkcjonowania cenzury.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 lutego 2023 r. o godz. 12:15 w domu przedpogrzebowym na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192/196.