Prof. Koerner podczas uroczystości przyznania doktora honoris causa Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Ernest Frideryk Konrad Koerner

W wieku 82 lat zmarł prof. Ernest Frideryk Konrad Koerner, niemiecki pisarz i historyk językoznawstwa, od 2016 roku doktor honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Ernst Frideryk Konrad Koerner urodził się w 1939 r. w Mlewcu koło Torunia w niemieckiej rodzinie zasłużonej dla historii Torunia. Studiował na uniwersytetach w Getyndzie, Berlinie, Edynburgu i Giessen, a doktorat uzyskał w Vancouver. Przez 25 lat pracował na uniwersytecie w Ottawie, po czym przeniósł się do Berlina i związał z Zentrum für Allgemeine Sprachwissenschaft. Był wybitnym językoznawcą i historykiem językoznawstwa. Wśród jego licznych prac naukowych, tłumaczonych na wiele języków, znalazła się wielotomowa historia językoznawstwa obejmująca czasy od kultury sumeryjskiej po współczesność. Był wydawcą kilkuset tłumaczeń, opracowań i wydań krytycznych prezentujących dorobek światowego językoznawstwa. Odrębnym obszarem zainteresowań Profesora Koernera było językoznawstwo polskie, miał nieocenione zasługi dla jego popularyzacji w światowej nauce. Przez wiele lat współpracował z Wydziałem Filologicznym UMK, a w 2000 r. ustanowił specjalny fundusz przyznający granty dla studentów i pracowników toruńskiego uniwersytetu.

Profesor Koerner zmarł 6 stycznia 2022 r.

Więcej informacji o życiu profesora Koernera