Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz

W wieku 91 lat zmarł wybitny polski historyk mediewista prof. Henryk Samsonowicz, doktor honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Henryk Samsonowicz urodził się 30 stycznia 1930 r. w Warszawie. W 1950 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, podejmując tam pracę na stanowisku asystenta. Z Uniwersytetem Warszawskim był związany przez całe zawodowe życie. W latach 1970-1973 był dziekanem Wydziału Historycznego, a w latach 1980-1982 rektorem UW.

Profesor Henryk Samsonowicz należał do grona najwybitniejszych polskich mediewistów, był autorem niemal 800 prac naukowych poświęconych m.in. dziejom miast i mieszczaństwa w Polsce, historii Hanzy, dziejom zakonu krzyżackiego, czasom narodzin polskiej państwowości i schyłku średniowiecza, któremu poświęcił swoją najbardziej znaną książkę "Złota jesień polskiego średniowiecza".

Był członkiem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczył także Wydziałowi Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Należał do Polskiej Akademii Umiejętności oraz licznych towarzystw naukowych za granicą. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję ministra edukacji narodowej (1989-1991).

Profesor Henryk Samsonowicz otrzymał godność doktora honoris causa UMK w 1998 r.