Nauki przyrodnicze

Zmarł prof. Jacek Piszczek, Ambasador UMK

W wieku 68 lat zmarł dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, biolog, wybitny specjalista ochrony roślin, absolwent i Ambasador UMK, aktywny animator społeczności absolwenckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Jacek Piszczek urodził się  w 1956 r. w Zielonej Górze. W 1980 r. ukończył biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opiekunem jego pracy magisterskiej była dr Irena Hołownia, a promotorem – prof. dr hab. Ryszard Bohr, ówczesny rektor UMK.

W tym samym roku rozpoczął pracę w Oddziale Bydgoskim Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, gdzie w 1992 r. uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii – genetyki i hodowli roślin na podstawie rozprawy pt. "Ochrona plantacji nasiennych buraka przed chorobami a zdrowotność nasion".

Od 1998 r. pracował w Instytucie Ochrony Roślin (obecnie Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy), w Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu. W 2010 r. uzyskał tam stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii, specjalizacja: ochrona roślin – fitopatologia na podstawie rozprawy pt. "Epidemiologia chwościka buraka cukrowego (Cercospora beticola) w centralnej Polsce". Od 2011 r. zatrudniony był na stanowisku profesora IOR – PIB.

Od początku pracy zawodowej zajmował się ochroną buraka cukrowego przed chorobami, prowadził także badania nad sprawcami tych chorób. Propagując wiedzę o chorobach i szkodnikach buraka cukrowego, od wielu lat ściśle współpracował z Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego oraz z Krajową Spółką Cukrową S.A. Był przewodniczącym komisji rejestrowej roślin korzeniowych (obecnie buraka cukrowego) przy Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Był także członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego

Był autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych i ponad 300 artykułów popularnonaukowych, wygłosił ponad 200 wykładów dla rolników i pracowników sektora okołorolniczego.

Pod jego opieką w stacji doświadczalnej IOR-PIB studenci biologii, ochrony środowiska i biotechnologii UMK odbywali swoje praktyki i pisali prace licencjackie oraz magisterskie.

Za swoją działalność naukową i oświatową w rolnictwie został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi (2008), Złotym Krzyżem Zasługi (2020), a także przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odznaką resortową Zasłużony dla Rolnictwa (2014).

Przez kilkanaście lat aktywnie wspomagał działania Programu Absolwenckiego UMK. Był jednym z założycieli i propagatorów wycieczek organizowanych przez Klub Rowerowy "Skołowani", działający w ramach Programu. Wspierał swoją macierzystą uczelnię skutecznym lobbingiem na jej rzecz, za co otrzymał tytuł Ambasadora UMK, który odebrał 14 czerwca 2015 r. w czasie obchodów jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 18 października 2024 r. o godz. 14:00 mszą św. żałobną, którą zostanie odprawiona w Kościele pw. św. Józefa w Toruniu. Po mszy św. ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu.