Czarna, żałobna flaga wywieszona przy rektoracie Nauki społeczne

Zmarł prof. Jan Sziling

10 kwietnia 2023 roku zmarł prof. dr hab. Jan Sziling, emerytowany wykładowca akademicki Wydziału Nauk Historycznych, były prodziekan, badacz historii Polski i powszechnej XX wieku. Miał 83 lata.

Prof. dr hab. Jan Sziling urodził się 15 grudnia 1939 r. w Więcborku. Od początku studiów związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W 1963 r. ukończył studia historyczne, a w 1971 r. uzyskał stopień doktora na podstawie pracy pt. "Polityka okupanta hitlerowskiego wobec Kościoła katolickiego na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy w latach 1939-1945" napisanej pod opieką naukową prof. Witolda Łukaszewicza. W 1989 r. napisał pracę pt. "Kościoły chrześcijańskie w polityce władz okupacyjnych GG 1939-1945", która była podstawą jego habilitacji. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał 31 stycznia 2008 r.

Prof. Jan Sziling pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki w latach 1992-1994 oraz prodziekana Wydziału Nauk Historycznych w latach 1999-2005.

Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół najnowszych dziejów Polski i świata, związków wyznaniowych, szczególnie kościoła katolickiego. Był autorem ponad 50 artykułów naukowych. Był odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz "Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 kwietnia 2023 r. w Toruniu. O godz. 10:00 odprawiona zostanie msza święta pogrzebowa w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej 73 A w Toruniu. Po mszy nastąpi pogrzeb na cmentarzu parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Wybickiego 78-80.