Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Jarosław Centek

29 października 2023 r. zmarł dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK, historyk, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych, wykładowca akademicki. Miał 43 lata.

Dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK urodził się 10 maja 1980 r. w Toruniu. W 1995 r. rozpoczął naukę w V Liceum Ogólnokształcącym, a w roku akademickim 1999/2000 podjął studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zafascynowany historią wojskową, zaangażował się w działalność Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Dawnego Oręża i Ubioru Wojskowego, którego w latach 2001-2004 był prezesem. W ramach programu "Socrates" studiował również na Universität Potsdam. Pracę magisterską pt. "Generał pułkownik Hans von Seeckt 1866-1936" przygotował pod opieką prof. Waldemara Rezmera.

Stopień naukowy doktora uzyskał w 2008 r. na podstawie pracy "Reichsheer 1921-1926. Organizacja, uzbrojenie, umundurowanie i wyszkolenie". Jego dysertacja została uznana przez Komisję Rady Wydziału za wyróżniającą.

Prof. Jarosław Centek od 2008 r. pracował jako adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Aktywnie uczestniczył w powołaniu kierunku wojskoznawstwo na Wydziale Nauk Historycznych, a do 2016 r. był także kierownikiem niestacjonarnych studiów wojskoznawstwa.

18 października 2016 r. Rada Wydziału Nauk Historycznych, w oparciu o jednogłośną rekomendację Komisji Habilitacyjnej, nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, specjalność "historia najnowsza Polski i powszechna, historia wojskowa".

W swoich badaniach naukowych zajmował się m.in. problematyką I wojny światowej oraz konfliktami zbrojnymi po 1945 r. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdowały się również niemieckie siły zbrojne w okresie republiki weimarskiej oraz dyslokacja wojsk niemieckich na ziemiach polskich XIX/XX w.

W 2023 r. przyznano mu Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 listopada w Toruniu. O godz. 12:00 w kościele pw. św. Józefa (ul. św. Józefa 23/35) w Toruniu rozpocznie się msza święta żałobna. Po niej nastąpi ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Poznańskiej 146-148.