Zmarł prof. Józef Półturzycki
W wieku 87 lat zmarł prof. dr hab. Józef Półturzycki, pedagog, specjalista w zakresie dydaktyki i pedagogiki dorosłych, w latach 1992-2002 związany z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Józef Półturzycki urodził się 22 listopada 1934 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Nieświeżu (dziś Białoruś). W roku 1945 wraz z innymi Polakami rodzina Profesora została wysiedlona i skierowana w drodze repatriacji do Poznania, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią oraz zdał maturę. W 1954 roku ukończył studia polonistyczne w Uniwersytecie Warszawskim i podjął pracę jako nauczyciel w liceum pedagogicznym oraz w liceach wieczorowych i korespondencyjnych w Warszawie. Po obronie pracy doktorskiej w 1966 r. podjął pracę w Instytucie Pedagogiki Ministerstwa Oświaty, gdzie rozwinął badania nad edukacją dorosłych w szkołach i przygotował rozprawę habilitacyjną. W 1976 roku przeszedł na Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w latach 1992-2002 w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 1995-2015 był pierwszy dziekanem Wydziału Pedagogicznego w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku.
W okresie toruńskim prof. dr hab. Józef Półturzycki podjął wiele cennych dla naszego środowiska inicjatyw: był pomysłodawcą, organizatorem i kierownikiem corocznych Toruńskich Konferencji Dydaktycznych, powołał do życia serię wydawniczą "Toruńskie Studia Dydaktyczne" oraz periodyk "Rocznik Andragogiczny", podjął owocną współpracę z Niemieckim Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych (DVV – przedstawicielstwo w Polsce) oraz Wyższą Szkołą Oficerską w Toruniu.
Profesor Józef Półturzycki zajmował się naukowo teorią kształcenia, pedeutologią, andragogiką, edukacją ustawiczną, metodyką nauczania języka polskiego i literatury polskiej. Jako metodyk był uczniem profesorów Bronisława Wieczorkiewicza i Jana Tokarskiego, a dydaktykę studiował pod kierunkiem profesorów Wincentego Okonia i Kazimierza Sośnickiego. Był autorem wielu książek, podręczników i artykułów naukowych. Wśród nich znajdują się np.: "O technice uczenia się dorosłych" (1966), "Szkolnictwo dla pracujących – potrzeby i perspektywy (1970), "Tendencje rozwojowe kształcenia ustawicznego" (1981), "Dydaktyka dorosłych" (1992), "Dydaktyka dla nauczycieli" (1999), "Edukacja dorosłych za granicą" (1998), "Jak studiować zaocznie? Poradnik metodyczny" (2001), "Samokształcenie w procesie edukacji ustawicznej: (współautorki - Anna Frąckowiak, Monika Gromadzka, 2019) oraz cykl książek biograficznych i o muzeach: "Muzea literackie w nauczaniu j. polskiego" (współautorka: Maria Półturzycka, 1978), "Muzea Adama Mickiewicza" (współautorka: Maria Półturzycka, 2001), "Ślady i pamiątki Jana Kochanowskiego" (współautorka: Maria Półturzycka, 2003), Kazimierz Sośnicki twórca dydaktyki polskiej (współredakcja: Renata Góralska, E. Anna Wesołowska, Witold Wojdyło, 2003), "Aleksander Kamiński" (2006), "Elżbieta Zawacka 1909-2009", współredakcja: Anna Frąckowiak, Renata Góralska, Hanna Solarczyk-Szwec, Witold Wojdyło, 2009).
Profesor Józef Półturzycki był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk i tam przewodniczącym Zespołu Pedagogiki Dorosłych. Był inicjatorem powołania do życia Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego i jego pierwszym prezesem.
Pogrzeb prof. dr. hab. Józefa Półturzyckiego odbędzie się 9 września na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 11:00 w Domu Pogrzebowym, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu.