Flaga żałobna przed wejściem do rektoratu Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Mieczysław Wojciechowski

30 grudnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. Mieczysław Wojciechowski, wieloletni pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK. Miał 88 lat.

Profesor Mieczysław Wojciechowski urodził się 6 października 1934 r. w Starogardzie Gdańskim. Ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Starogardzie Gdańskim i w 1953 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1957 r. obronił pracę magisterską pt. "Niemiecka socjaldemokracja w okresie ustaw wyjątkowych 1878-1890", napisaną pod kierunkiem prof. Witolda Łukaszewicza. W roku 1962 uzyskał stopień doktora, a w 1979 stopień doktora habilitowanego. Osiem lat później prof. Wojciechowski został profesorem nadzwyczajnym, a w 1991 r. otrzymał tytuł profesora.

W latach 1957-2008 był pracownikiem Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Pełnił w nim m.in. funkcję dyrektora Instytutu (1981-1988) oraz kierownika Zakładu Historii Polski i Powszechnej 1918-1944/45 (1986-2005). W latach 1975-1981 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Humanistycznego UMK. Od 1990 r. przez cztery lata był prezesem toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Był członkiem licznych komisji, komitetów i towarzystw naukowych w Polsce i zagranicą, w tym m.in. przewodniczącym Komisji Historii Stosunków Międzynarodowych przy Komitecie Nauk Historycznych PAN.

Prowadził badania nad dziejami Pomorza, Wielkopolski i Kujaw w drugiej połowie XIX i XX w. oraz Torunia w okresie I wojny światowej i w okresie międzywojennym.

Prof. Mieczysław Wojciechowski był czynnie związany z redakcjami czasopism historycznych. W latach 1969-1980 był redaktorem "Zeszytów Naukowych Acta Universitatis Nicolai Copernici". W 1993 r. objął funkcję redaktora czasopisma "Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie". Ponadto współpracował z komitetami redakcyjnymi takich tytułów jak: "Zapiski Historyczne", "Rocznik Toruński", "Słownik Pomorza Nadwiślańskiego" oraz "Toruński Słownik Biograficzny".

Profesor był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1978, 1979, 1982), Ministra Edukacji Narodowej (1986), Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (za całokształt działalności naukowej i dydaktycznej; 2005), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1986), Medalem za zasługi dla rozwoju UMK (1999) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Pogrzeb prof. Mieczysława Wojciechowskiego odbędzie się w środę 4 stycznia 2023 r. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Toruniu. O godzinie 11:30 rozpocznie się różaniec, a o godzinie 12:00 msza święta. Dalsze uroczystości odbędą się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu.