Czarna flaga wywieszona przed rektoratem Nauki ścisłe

Zmarł prof. Piotr Malinowski

29 października 2022 r. zmarł prof. Piotr Malinowski, chemik kwantowy i fizyk teoretyczny związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu od 1973 do 2000 roku.

Piotr Malinowski urodził się 31 października 1949 r. w Toruniu. Po studiach z zakresu chemii kwantowej kontynuował naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w 1977 r. złożył pracę doktorską pt. "Badanie korelacji elektronowej w atomach w oparciu o funkcje par o określonej symetrii". W 1993 r. został doktorem habilitowanym w oparciu o pracę pt. "Zastosowanie metody sprzężonych klasterów do badania atomowych stanów quasi-zwyrodniałych".

Prof. Malinowski był związany z toruńską fizyką od 1973 do 1993 r. - najpierw jako doktorant, a następnie adiunkt w Zakładzie Teorii Układów Wieloelektronowych w Instytucie Fizyki UMK. Od 1994 roku pracował na Wydziale Chemii UMK, a od 2002 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prof. Piotr Malinowski prowadził badania w zakresie atomowej i molekularnej fizyki teoretycznej, szczególną uwagę poświęcając rozwojowi wieloreferencyjnych metod sprzężonych klasterów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 4 listopada 2022 r. o godz. 12:00 mszą świętą żałobną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Wybickiego w Toruniu.