Zmarł prof. Roman Buczkowski
16 grudnia 2022 r. zmarł dr hab. Roman Buczkowski, prof. UMK, wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Chemii UMK. Miał 71 lat.
Prof. Roman Buczkowski urodził się 9 grudnia 1951 r. w Golubiu-Dobrzyniu. Pracę magisterską zrealizował w Zakładzie Chemii Fizycznej pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Narębskiej. W 1974 r. objął stanowisko asystenta stażysty w Zakładzie Technologii Chemicznej Ogólnej i Nieorganicznej. W roku 1980 obronił pracę doktorską poświęconą badaniu kinetyki krystalizacji wodorowęglanu sodowego w różnych układach. W kolejnych latach jego zainteresowania objęły fizykochemiczne podstawy procesu krystalizacji sody. Rezultatem badań była habilitacja uzyskana w 1994 r. na Politechnice Szczecińskiej na podstawie rozprawy "Fizykochemiczne podstawy procesu krystalizacji masowej NaHCO3 technologii produkcji metodą Solvay'a".
Od 1993 r. prof. Roman Buczkowski był zatrudniony na stanowisku kierownika Zakładu Chemii Środowiska. W latach 1999-2007 był kierownikiem pracowni Chemicznych Procesów Proekologicznych, a od 2007 do 2017 r. - kierownikiem Zakładu Chemicznych Procesów Proekologicznych. Kierował również studiami podyplomowymi w zakresie ratownictwa chemicznego. W lutym 2020 r. przeszedł na emeryturę.
Prof. Roman Buczkowski był autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, monografii, patentów oraz wdrożonych technologii proekologicznych w przemyśle chemicznym. Ponadto współpracował z Coal Research Center and Department of Mechanical Engineering and Energy Process Southern Illinois University Carbondale oraz z ośrodkiem badawczym Spectron-Optel w Saint Petersburgu i wieloma placówkami naukowymi i zakładami przemysłowymi w kraju. Był członkiem zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
Był laureatem wielu nagród i wyróżnień: nagrody ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej za opracowanie i wdrożenie do produkcji paszowego tłuszczu sypkiego; nagrody naukowej dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie; Srebrnej Odznaki Honorowej Naczelnej Organizacji Technicznej; nagrody NOT w Technice i Ochronie Środowiska. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, medalem Wojciecha Świętosławskiego w uznaniu usług dla Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Medalu z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 20 grudnia o godz. 10:30 modlitwą różańcową w kościele pw. św. Teresy w Grębocinie. Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 11:00. Pogrzeb odbędzie się na miejscowym cmentarzu parafialnym.