Nauki przyrodnicze

Zmarł prof. Roman Mazur

20 sierpnia w wieku 92 lat zmarł prof. dr hab. Roman Mazur, wybitny neurolog, w latach 1985-1999 kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Roman Mazur urodził się 11 maja 1929 r. Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku, uzyskując dyplom lekarza w 1954 r. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1971, a rok później wszedł do Zespołu Nauczania Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy i objął jego kierownictwo. W początkowym okresie Zespołu Nauczania Klinicznego pracował w Oddziale Klinicznym Neurologii, który stał się bazą kliniczną do nauczania studentów IV i V roku studentów Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku. Od 1985 roku prof. Roman Mazur kierował Katedrą i Kliniką Neurologii, która weszła w skład powstałej Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Profesor Roman Mazur był Członkiem Amerykańskiej Akademii Neurologii, Kawalerem Królewskiego Towarzystwa Medycznego, Członkiem Światowej Federacji Neurologicznej, Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu oraz jego twórcą i honorowym Prezesem. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Szkolnictwa Medycznego przy Ministrze Zdrowia, został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 19 lutego 2013 r. w Toruniu, podczas uroczystych obchodów Święta Uczelni, otrzymał medal Senatu UMK "Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 września 2021 r. w Toruniu. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 12.00 w kościele św. Józefa przy ul św. Józefa 23/35. Po mszy nastąpi pogrzeb na cmentarzu przy ul. Wybickiego.