Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Romuald Drzewiecki

W wieku 88 lat zmarł prof. Romuald Jerzy Drzewiecki, malarz i architekt wnętrz, były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Romuald Drzewiecki urodził się 25 listopada 1933 r. w Gniewkowie na Kujawach. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu został studentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył w 1955 r., uzyskując dyplomy w zakresie malarstwa (pracownia prof. Stanisława Borysowskiego) oraz architektury wnętrz (pracownia prof. Stefana Narębskiego).

Po studiach prowadził aktywną działalność artystyczną z zakresu malarstwa, architektury wnętrz, scenografii i wystawiennictwa. W 1964 r. został nauczycielem akademickim na Wydziale Sztuk Pięknych. Zajmował kolejno stanowiska asystenta, adiunkta, docenta, a od 1990 r. profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W latach 1976–1996 był kierownikiem Zakładu Kształcenia Form Plastycznych przekształconego następnie w Zakład Plastyki Intermedialnej (obecnie Katedra Intermediów). W latach 1978–1981 piastował stanowisko wicedyrektora Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego, a w latach 1992-1996 dyrektora Instytutu. Od 1996 do 2002 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych.

Zorganizował dziesięć wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brał udział w zbiorowych wystawach ogólnopolskich, takich jak: Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki (Sopot 1959, 1963, 1965) III Międzynarodowe Biennale Grafiki (Kraków 1964), II O.W. Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin 1965), II Festiwal Rysunku (Wrocław 1968). Często uczestniczył też w wystawach środowiskowych i grupowych w Toruniu i Warszawie, takich jak wystawy okręgowe, wystawy "Grupy Toruńskiej", Festiwale Sztuk Pięknych (Warszawa), wystawa "Tumult" (Toruń), "Kształcenie artystyczne w Wilnie i jego tradycje", (Toruń). W latach 1958–1965 był współzałożycielem i członkiem "Grupy Toruńskiej". Wielokrotnie uczestniczył w plenerach koszalińskich w Osiekach. Organizował także wystawy stałe, okazjonalne, indywidualne i problemowe. Ważne w jego dorobku były realizacje tematyczne, które powstały w toruńskim Muzeum Okręgowym: "500 lat unii brzeskiej" – 1996, "Kształcenie artystyczne w Wilnie i jego tradycje" – 1996, "200 lat tradycji Wydziału Sztuk Pięknych" – 1997, "Tempus Tene"  – 2000, "Skarb ze Skrwilna" – 2000, "Skarby toruńskiej katedry" – 2002, "Ciepłe piękno" – 2003.

Prof. Romuald Jerzy Drzewiecki wykonał ponad czterdzieści realizacji w zakresie architektury wnętrz, w tym: kawiarnia "Modry fartuch" (Toruń 1959 – zespołowo), dworzec kolejowy Toruń Główny (Toruń 1965, całkowita modernizacja – zespołowo), Książnica Miejska (Toruń 1973), miasteczko uniwersyteckie w Toruniu (dom studencki, budynek stołówki akademickiej, hotele asystenckie – 1969/1970), miasteczko uniwersyteckie w Gdańsku (zespół budynków Wydziału Humanistycznego, zespół budynków Wydziału Fizyki i Matematyki (1973/1974  – zespołowo), Dom Przyjaźni (Warszawa 1980 – zespołowo: główny projektant z zakresu architektury wnętrz); liczne domy kultury, sklepy, restauracje, kawiarnie, biblioteki.

Warto dodać, że prof. Drzewiecki realizował swoje pasje artystyczne w zakresie scenografii i przygotował trzynaście pełnych spektakli, głównie w teatrach lalkowych.

Prof. Romuald Jerzy Drzewiecki był wielokrotnie odznaczany: Złotym Krzyżem Zasługi (1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Medalem Edukacji Narodowej (1995) oraz Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni (UMK 2002). Ponadto otrzymał Medal 40-lecia UMK za wkład pracy w jego rozwój (1987), Medal 50-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1995) i Medal 50-lecia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1996). Został też uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był wielokrotnie opiekunem i recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych na stanowiska docenta adiunkta oraz współautorem programów dydaktycznych. Był wielokrotnie uczestnikiem posiedzeń Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie.