Czarno-białe zdjęcie portretowe prof. Kozłowskiego. Mężczyzna stoi przed regałem z książkami Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Ryszard Józef Kozłowski

30 czerwca 2024 r. zmarł prof. dr hab. Ryszard Józef Kozłowski, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Nauk Historycznych UMK, polski historyk specjalizujący się w historii XX wieku. Miał 86 lat.

Prof. Ryszard Kozłowski urodził się 22 marca 1938 r. w Stryju. Po ukończeniu liceum dla pracujących w Szczecinku w 1958 r., podjął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1963 r. W latach 1963–1966 pracował w technikum w Jastrowiu, a od 1966 r. był związany z Instytutem Historii i Archiwistyki UMK, gdzie uzyskał stopień doktora w 1968 r. na podstawie pracy pt. "Rozwój uposażenia klasztoru cysterskiego w Byszewie do końca XIV wieku". W czerwcu 1977 r. habilitował się publikując pracę pt. "Przeobrażenia społeczno-polityczne w województwie pomorskim (1945-1948)". 1 października 1978 r. został mianowany na stanowisko docenta. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w lipcu 1988 r., a profesora zwyczajnego w 1995 r.

Od 1978 r. kierował Zakładem Historii Polski Ludowej, przemianowanym później na Zakład Historii Powszechnej i Polski po 1945 r. Do 1995 r. był jego kierownikiem, a następnie - aż do przejścia na emeryturę w 2007 r. - pozostał w nim profesorem. Za działalność naukową, dydaktyczną, i publicystyczną otrzymał dwukrotnie (w latach 1979 i 1986) nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Złoty Krzyż Zasługi w 1984 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2001 r., Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2003 r., indywidualną nagrodę wojewody bydgoskiego w 1978 r. oraz trzykrotnie Nagrodę Rektora UMK (1985,1987, 1992). Był członkiem Polskiego, Toruńskiego, Bydgoskiego oraz Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.

Zainteresowania badawcze prof. Kozłowskiego koncentrowały się przede wszystkim na historii politycznej Pomorza Nadwiślańskiego, obejmując ponad 80 tekstów powstałych w latach 1969-2007. Ponadto prof. Kozłowski był także autorem kilku ważnych prac z zakresu historii średniowiecznej i historii partii politycznych w regionie ("Polska Partia Robotnicza w województwie pomorskim 1942-1948" [1985] i w "Partie polityczne w województwie pomorskim (1945-1950)" [1991]). W 1988 r. w niezależnym obiegu wydawniczym, pod pseudonimem wydał pierwszą pracę poświęconą historii NSZZ "Solidarność" w regionie toruńskim w latach 1981-1984. Dużą uwagę poświęcił także historii wybranych miast (pisał m.in. rozdziały w monografiach miast, np. Włocławka i Nowego Miasta Lubawskiego), powojennym dziejom Kościoła katolickiego i historii UMK.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 lipca 2024 r. o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej 73A. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu przy ul. Wybickiego 78-80.