Nauki przyrodnicze

Zmarł prof. Stefan Raszeja

10 marca 2021 roku zmarł prof. dr hab. n.med. Stefan Raszeja, doktor honoris causa Akademii Medycznej w Bydgoszczy, były rektor Akademii Medycznej w Gdańsku. Miał 98 lat.

Prof. Stefan Raszeja urodził się w 1922 r. w Starogardzie Gdańskim. W czasie wojny był żołnierzem Gryfa Pomorskiego, a później Armii Krajowej. W latach 1947-1964 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1966-1969 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku (dziś Gdański Uniwersytet Medyczny), a w latach 1972-1975 - rektora tej uczelni. Przez blisko 30 lat (od 1964 r. do 1993 r.) kierował również Katedrą Medycyny Sądowej.

Był wybitnym naukowcem, autorem wielu prac naukowych, znakomitym praktykiem w dziedzinie medycyny sądowej i cenionym przez studentów dydaktykiem. Został dwukrotnie uhonorowany tytułem doktora honoris causa: przez filię Akademii Medycznej w Bydgoszczy (1998 r.) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny (2014 r.). Był też członkiem kierownictwa zespołu transplantacyjnego, który doprowadził do rozpoczęcia programu przeszczepu nerek w Gdańsku w roku 1980. Prof. Raszeja uznawany jest również za twórcę tzw. gdańskiej szkoły medycyny sądowej.

Naukowiec w historii polskiej medycyny zapisał się jako pionier bioetycznej oceny badań naukowych. Był współorganizatorem Komisji Etyki Badań na Ludziach przy Radzie Naukowej Ministerstwa Zdrowia. Był członkiem licznych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Nagrodzony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1988 r.).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 marca 2021 r. o godz. 12.30 na cmentarzu Gdańsk-Srebrzysko (Gdańsk, ul. Srebrniki 12, nowa kaplica).