Kir żałobny na sztandarze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Nauki ścisłe

Zmarł prof. Tadeusz Marszałek

29 października 2022 r. zmarł dr hab. Tadeusz Marszałek, emerytowany profesor UMK związany z Instytutem Fizyki UMK, prodziekan ds. studenckich na dawnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, były kierownik II Pracowni Fizycznej. Miał 87 lat.

Prof. Tadeusz Marszałek urodził się 6 grudnia 1934 r. w Bojdatach (pow. Wołkowysk). Po II wojnie światowej repatriował się wraz z rodziną do Polski i zamieszkał w Wałczu. W 1954 r. uzyskał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Wałczu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1959 r. obronił pracę magisterską w zakresie fizyki teoretycznej napisaną pod kierunkiem prof. Wandy Hanusowej. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Fizyki Doświadczalnej UMK. Stopień doktora nauk fizycznych otrzymał w 1968 r. na podstawie pracy pt. "Fotoluminescencja benzenu" wykonanej pod kierunkiem prof. Aleksandra Jabłońskiego. Od 1968 r. pracował w Instytucie Fizyki UMK na stanowisku adiunkta. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1974 r. na UMK na podstawie rozprawy pt. "Wpływ parametrów drobinowych na pracę lasera barwnikowego". W 1975 r. został awansowany na stanowisko docenta, a w 1991 r. na stanowisko prof. nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki UMK.

W latach 1979-1980 przebywał na stażu naukowym w Paterson Institute for Cancer Research w Manchester w Anglii, gdzie pracował w laboratorium Boba Dale'a i zajmował się zastosowaniem sond fluorescencyjnych do badania uporządkowania w układach biologicznych.

W latach 1981-1984 pełnił obowiązki prodziekana ds. studenckich na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK. W latach 1986-1987 był zastępcą dyrektora Instytutu Fizyki UMK ds. studenckich. Od 1993 do 2003 r. był kierownikiem II Pracowni Fizycznej. W 2003 r., po 35 latach pracy na rzecz toruńskiej fizyki, przeszedł na emeryturę. Za swoje osiągnięcia został doceniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 listopada 2022 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.