Zmarł prof. Waldemar Jędrzejczyk
15 maja zmarł prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk, chirurg, były prodziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy, laureat nagrody Convallaria Copernicana. Miał 90 lat.
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk urodził się w 1933 r. w Skarżysku-Kamiennej. W 1958 r., po studiach w Akademii Medycznej w Białymstoku, otrzymał dyplom lekarza. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w Akademii Medycznej w Gdańsku w 1969 r. na podstawie rozprawy "Leczenie zespołu poresekcyjnego po operacjach żołądka sposobem Billroth II i Rydygiera z powodu choroby wrzodowej". Habilitację uzyskał w 1977 r. w Akademii Medycznej w Poznaniu na podstawie pracy "Śluzówkowa antrektomia Kirka w modyfikacji własnej w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy". Od 1990 r. pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 1996 r. na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Profesorem z nominacji prezydenta Lecha Wałęsy został w 1992 r.
W latach 1990-1996 był prodziekanem na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Pod opieką prof. Jędrzejczyka 32 asystentów uzyskało drugi stopień specjalizacji. W 2003 r. przeszedł na emeryturę. Od 2004 roku prowadził zajęcia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Praktykował w swoim zawodzie chirurga niemal do ukończenia 82. roku życia, ostatnie lata zawodowe spędzając w Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. W czasie swojej kariery naukowej odbył liczne staże i stypendia zagraniczne, w tym kilkumiesięczne w Rzymie, Londynie i Budapeszcie oraz krótsze w Neapolu, Birmingham, New Hampshire i Getyndze. Przez ponad trzy lata pracował jako ordynator oddziału w szpitalu miejskim w nadmorskiej miejscowości Zliten w północnej Libii.
Był Członkiem Honorowym Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Pełnił również funkcję przewodniczącego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w Towarzystwie Naukowym w Toruniu. Był promotorem 17 prac doktorskich i opiekunem trzech prac habilitacyjnych. Opublikował ponad 300 prac naukowych, w tym siedem książek. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na zagadnieniach gastroenterologii w chirurgii. Odznaczony był Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Gloria Medici oraz szczególnym wyróżnieniem "Convallaria Copernicana" przyznawanym przez Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 20 maja 2023 r. w Toruniu. O godz. 14:00 rozpocznie się msza żałobna w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Panny Marii 2. Po mszy odbędzie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Gałczyńskiego.