Nauki społeczne

Zmarł prof. Wiesław Mossakowski

W wieku 72 lat zmarł dr hab. Wiesław Mossakowski, prof. UMK, wieloletni pracownik Wydziału Prawa i Administracji.

Dr hab. Wiesław Mossakowski, prof. UMK – emerytowany profesor nadzwyczajny UMK, uczeń prof. dr. hab. Władysława Bojarskiego. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w 1974 r. W 1990 r. został doktorem nauk prawnych na podstawie pracy "Accusator w rzymskich procesach de repetundis w okresie republiki". Habilitację w oparciu o pracę pt. "Azyl w późnym Cesarstwie Rzymskim (Confugium ad Status, Confugium ad Ecclesias)" uzyskał w roku 2000. Profesorem nadzwyczajnym na UMK był od 2004 roku.

Po ukończeniu studiów pracował w jednostkach państwowych oraz obsłudze prawnej. Wpis na listę radców prawnych uzyskał w 1983 r. Od połowy 1991 roku był adiunktem w Katedrze Prawa Kanonicznego, a od 2001 r. – kierownikiem tej Katedry. Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Komisji Praw Antycznych przy Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN. Był autorem blisko 50 publikacji, w tym dwóch monografii. Zainteresowania badawcze prof. Mossakowskiego oscylowały wokół prawa rzymskiego (głównie prawo procesowe i karne), antropologii prawniczej, państwowego prawa wyznaniowego (głównie zagadnienia legislacyjne i stosunki Państwo-Kościół) i prawa kanonicznego (prawo ustrojowe i procesowe).

Prof. Wiesław Mossakowski zmarł 15 maja. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 maja 2021 r. o godz. 12:30 na cmentarzu parafialnym św. Józefa przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.