Wiązanka pogrzebowa ze wstęgą w kolorach białym i czerwonym oraz napisem "Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu" Nauki przyrodnicze

Zmarł prof. Władimir Bożiłow

12 lutego 2022 roku zmarł prof. dr hab. n. med. Władimir Bożiłow, pierwszy kierownik i organizator Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy (1984-2003) oraz Prodziekan Wydziału Lekarskiego (1984-1988). Miał 88 lat.

Prof. Władimir Bożiłow urodził się 17 maja 1933 roku w Gabrowie w Bułgarii. Studia medyczne ukończył w Sofii w 1959 roku. Doświadczenia naukowe w zakresie antropologii i antropometrii zdobył w Instytucie Antropologii PAN we Wrocławiu, gdzie pracował jako adiunkt w latach 1964-1969. Był również członkiem Rady Naukowej Instytutu oraz Komitetu Antropologicznego PAN.

Pracę dydaktyczną rozpoczął jeszcze jako student w 1954 r. w Sofii w Zakładzie Anatomii Wydziału Lekarskiego, po ukończonym wcześniej Studium Bibliotekarstwa i Informacji Naukowej. Profesor był autorem wielu prac naukowych, podręczników i skryptów akademickich, oraz promotorem licznych prac doktorskich. Prof. Władimir Bożiłow współpracował m.in. z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, Katedrą Anatomii Uniwersytetu Medycznego w Sofii, Instytutem Antropologii Uniwersytetu Poznańskiego im. A. Mickiewicza i Uniwersytetem Łódzkim.

Za swoją wieloletnią pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymał wiele nagród, w tym liczne nagrody rektorskie, a także dwie indywidualne nagrody Ministra Zdrowia oraz odznaczenia państwowe, takie jak Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 lutego 2022 roku o godzinie 10:30 w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej 1 na Siernieczku w Bydgoszczy.