Humanistyka i sztuka

Zmarł prof. Wojciech Gutowski

W wieku 74 lat zmarł prof. dr hab. Wojciech Gutowski, wybitny historyk literatury, wieloletni pracownik Wydziału Humanistycznego Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. dr hab. Wojciech Gutowski urodził się 3 czerwca 1946 r. w Nieszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Aleksandrowie Kujawskim, po czym rozpoczął studia polonistyczne na UMK. W roku 1978 obronił rozprawę doktorską o twórczości Tadeusza Micińskiego, napisaną pod kierunkiem prof. Artura Hutnikiewicza, a w roku 1989 uzyskał habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 1995 r. W czasie 29 lat pracy na UMK (od 1969 r. do 1998 r.), a potem w innych uczelniach, wypromował wielu magistrów i doktorów. Opublikował 10 książek autorskich: "W poszukiwaniu życia nowego. Mit a światopogląd w twórczości Tadeusza Micińskiego" (1980, fragm. rozprawy doktorskiej), "Pasje wyobraźni. Szkice o literaturze romantyzmu i Młodej Polski" (1991), "Nagie dusze i maski. O młodopolskich mitach miłości" (1992, wyd. 2: 1997; rozprawa habilitacyjna), "Wśród szyfrów transcendencji. Szkice o sacrum chrześcijańskim w literaturze polskiej XX wieku" (1994), "Mit – Eros – Sacrum. Sytuacje młodopolskie" (1999), "Z próżni nieba ku religii życia. Motywy chrześcijańskie w literaturze Młodej Polski" (2001), "Wprowadzenie do Xięgi Tajemnej. Studia o twórczości Tadeusza Micińskiego" (2002), "Konstelacja Przybyszewskiego" (2008), "Między inicjacją a nicością. Studia i szkice o literaturze modernizmu" (2013), "W splątanej tkaninie stuleci... O literaturze polskiej kulturowego przełomu" (2020). Wydał dzieła Tadeusza Micińskiego (m.in. "Poematy prozą", 1985; "Xiądz Faust. Powieść", 2008; "Pisma rozproszone", 2017-2018, jako współwydawca). Profesor Gutowski był członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN (1996-2003), Towarzystwa Naukowego w Toruniu (redaktor naczelny Wydawnictw TNT w latach 1997-2004), członkiem-założycielem Fundacji im. Profesora Artura Hutnikiewicza.

Prof. dr hab. Wojciech Gutowski zmarł 21 maja. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 maja 2021 r. w Toruniu. O godz. 11:00 rozpocznie się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rydygiera, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz w Aleksandrowie Kujawskim.