Zdjęcie dr Aleksandry Charaszkiewicz-Rozpłoch siedzącej przy biurku, zdjęcie z lat 80. Nauki ścisłe

Zmarła dr Aleksandra Charaszkiewicz-Rozpłoch

12 kwietnia zmarła dr Aleksandra Charaszkiewicz-Rozpłoch, wieloletnia pracowniczka Wydziału Chemii (wcześniej Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii). Miała 84 lata.

Dr Aleksandra Charaszkiewicz-Rozpłoch urodziła się 14 stycznia 1939 roku w Starogardzie (ob. Starogard Gdański). Czasy okupacyjne spędziła w Tarnowie, a od 1945 roku mieszkała w Toruniu. Ukończyła toruńskie I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika oraz szkołę muzyczną. W latach 1956-1961 studiowała chemię na UMK. Bezpośrednio po studiach pracowała w Zakładzie Doświadczalnym Przemysłowego Instytutu Elektroniki, a od 1962 r. uczyła chemii w toruńskich technikach: budowlanym i cukrowniczym.

W 1966 roku rozpoczęła pracę w Katedrze Fizyki Doświadczalnej UMK, a od 1969 r. pracowała w Instytucie Fizyki UMK, gdzie uczestniczyła w badaniach Zespołu Laserów Barwnikowych. W roku 1973 obroniła pracę doktorską pt. "Otrzymywanie i spektroskopowe badania strukturalne β-dwuketonowych chelatów niektórych metali trójwartościowych ze szczególnym uwzględnieniem chelatów Eu/III/" napisaną pod opieką prof. Alicji Łodzińskiej. W latach 1986-1991 pracowała na etacie adiunkta w bydgoskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli; po likwidacji ośrodka podjęła pracę, również na stanowisku adiunkta, w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn i Urządzeń Chemicznych "Metalchem" w Toruniu. Od 1992 roku do momentu przejścia na emeryturę w 1995 roku pracowała w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii UMK.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 15 kwietnia 2023 roku o godz. 12:30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Hallera w Toruniu. Po mszy żałobnej pogrzeb odbędzie się na toruńskim cmentarzu św. Jerzego – wejście od ul. Sportowej.