Twarz uśmiechniętej kobiety w średnim wieku, patrzącej w prawą stronę. Zdjęcie monochromatyczne Nauki przyrodnicze

Zmarła dr Grażyna Czopek

Zmarła dr Grażyna Czopek, emerytowana pracowniczka Zakładu Anatomii Porównawczej. Miała 95 lat.

Dr Grażyna Czopek (z domu Skirgajło) urodziła się w Wilnie 19 marca 1927 roku. Ukończyła Gimnazjum i Liceum im. Elizy Orzeszkowej w Wilnie w 1939 roku. W dalszych etapach edukacji uczyła się podczas tajnych kompletów, a maturę zdała w Państwowym Litewskim Gimnazjum w Wilnie w 1945 roku. Podczas okupacji w latach 1943–1944 pracowała jako przymusowy robotnik w Państwowej Fabryce Chemicznej w Wilnie. W roku 1951 ukończyła studia na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 1951–1953 kierowała Laboratorium Wojskowej Stacji Krwiodawstwa w Bydgoszczy.

Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika podjęła w roku 1950, uzyskując w 1962 roku stopień doktora. Z UMK związana była do przejścia na emeryturę w roku 1987, zajmując kolejno stanowiska asystenta i adiunkta w Zakładzie Anatomii Porównawczej, który następnie został przekształcony w Zakład Zoologii Ogólnej, Zakład Histologii i Embriologii i Zakład Zoologii Kręgowców. Była cenionym o oddanym pracy dydaktycznej pracownikiem, lubianym przez studentów. W latach 1961–1972 pracowała również w Państwowej Szkole Laborantów Medycznych w Toruniu, w której organizowała Pracownię histologiczną.

Zainteresowania naukowe dr Czopek koncentrowały się na zagadnieniach związanych z anatomią i histologią porównawczą układu mięśniowego, krwionośnego i pokarmowego płazów. Efektem pracy jest wiele ważnych publikacji. Była członkiem założycielem Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i pełniła funkcję sekretarza oddziału, vice-przewodniczącego i przewodniczącego Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. W 2003 roku, w uznaniu zasług włożonych w rozwój Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, uzyskała status Członka Honorowego. Należała do Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 26 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00 pożegnaniem Zmarłej w Domu Pogrzebowym CCK przy ul. Grudziądzkiej 192 w Toruniu.