Zmarła dr hab. Zofia Dąbrowska, prof. UMK
19 grudnia 2024 roku zmarła dr hab. Zofia Dąbrowska, prof. UMK, artysta rzeźbiarz, emerytowany pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Miała 78 lat.
Zofia Dąbrowska urodziła się 22 marca 1946 r. w Burniszkach w woj. białostockim. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z zakresu rzeźby uzyskała w 1969 roku. Doktorat zrealizowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a habilitację - w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1971 podjęła pracę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, gdzie pracowała do 2007 jako pracownik naukowo-dydaktyczny, przechodząc wszystkie szczeble kariery naukowo-artystycznej. W roku 2003 została zatrudniona na stanowisku profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jej aktywność twórcza obejmowała realizacje rzeźbiarskie o charakterze monumentalnym i kameralnym – tworzone narzutowo oraz jako modele odlewane w różnych materiałach. Znaczną część realizacji stanowią też rzeźby ceramiczne. Zajmowała się również małą formą rzeźbiarską oraz medalierstwem. Znane są jej cykle rysunkowe oraz utwory poetyckie.
Jej twórczym credo było "Twórczość autentyczna - owoc współpracy twórcy ze STWÓRCĄ". Tematykę twórczą stanowił przede wszystkim człowiek jako jednostka z całą jego sferą psychiczną, fizyczną i duchową. Swoje rozważania artystyczne ogniskowała w portrecie indywidualnym i uogólnionym tworzonym jako portret interpretowany, eksperymentalny i duchowy.
Cała jej twórczość była zdominowana realizacjami o charakterze sakralnym. Wiele z jej dzieł znalazło stałe miejsca w obiektach sakralnych w różnych miejscach w kraju. Jej prace wzbogacają kolekcje znawców sztuki w Polsce i zagranicą, również w galeriach sztuki i muzeach. Jej wizjonerski i wielokrotnie nagradzany portret Kopernika stanowi element stałej ekspozycji w Muzeum Kopernika w Toruniu. Największy zbiór jej rzeźb znajduje się tzw. Kolekcji Marianowskiej, która obecnie znajduje się w Muzeum Miejskim w Stargardzie.
Twórczość prof. Zofii Dąbrowskiej prezentowana była na kilkunastu wystawach indywidualnych m.in. w Galerii Profile w Warszawie, w Galerii Wozownia w Toruniu oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej twórczość jest też prezentowana w wielu znaczących publikacjach i wydawnictwach książkowych np. "Zofia Dąbrowska – rzeźba", "Ars Principia", "Projekt 966", "Znaki Apokalipsy" i "Wyszyński Pater Patriae".
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 23 grudnia o godz. 11:30 w kościele parafialnym pw. św. Teresy z Avila w Wiżajnach, po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz grzebalny w Wiżajnach.