Zmarła dr Krystyna Osmańska
15 października 2024 r. zmarła dr Krystyna Osmańska, emerytowana pracowniczka Instytutu Filozofii UMK. Miała 86 lat.
Dr Krystyna Osmańska z d. Szczeszek urodziła się 7 sierpnia 1938 r. w Warszawie. Po wojnie zamieszkała w Płocku. W latach 1959-1963 studiowała filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a pracę magisterską napisała na temat religii Renana. Od 1970 r. mieszkała w Toruniu, gdzie została zatrudniona na Wydziale Humanistycznym UMK na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Filozofii i Myśli Społecznej.
W 1979 r. obroniła pracę doktorską pt. "Antynomie myśli i działania według Prób Montaigne'a" prowadzoną pod kierunkiem prof. Stanisława Soldenhoffa, a po obronie objęła stanowisko adiunkta w Instytucie Nauk Społecznych. W swojej pracy naukowej zajmowała się głównie myślą Michela Montaigne'a oraz, w późniejszym okresie, św. Augustyna. Jednocześnie przez cały czas prowadziła zajęcia z historii filozofii dla studentów różnych wydziałów. W 1993 r. przeszła na emeryturę. W drugiej połowie lat 90. prowadziła jeszcze wykłady z psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, a także pracowała jako psycholog na warsztatach terapii zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta, gdzie udzielała wsparcia osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Dr Krystyna Osmańska miała również swój znaczący wkład w powstaniu tajnej drukarni “Solidarności". Razem ze swoim mężem, Stanisławem Osmańskim podjęli decyzję o umieszczeniu jej na terenie swojego domu na Wrzosach. W tym celu w latach 1985-1986 działacze podziemnej "Solidarności" zbudowali tam specjalne pomieszczenie pod tarasem i zainstalowali jedną z maszyn offsetowych. Drukarnia rozpoczęła pracę w 1987 r. i działała aż do wyborów 4 czerwca 1989 r.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 października o godzinie 12:00 mszą św. w kościele pw. św. Antoniego w Toruniu (ul. Świętego Antoniego 4, Wrzosy), a pochówek odbędzie się po mszy na Centralnym Cmentarzu Komunalnym.